Archwium > Numer 451 (03/2011) > Orientacje > Pod ojcowskim spojrzeniem młynarza

Pod ojcowskim spojrzeniem młynarza

Majewski – reżyser filmowy, teatralny i operowy, scenarzysta, poeta, prozaik, malarz, kompozytor, twórca wideo-artów i instalacji – jest artystą niezwykłym. Wielość talentów oraz bogactwo zainteresowań czynią z niego człowieka renesansu, artystę totalnego, który w Polsce – w myśl zasady „nikt nie jest prorokiem we własnej ojczyźnie” – pozostaje prawie nieznany. Jego najnowszy film Młyn i krzyż, ze względu na promocję zakrojoną na światową skalę, ma szansę wprowadzić nazwisko artysty do szerszego obiegu. Jeśli jednak ktoś spodziewa się po tym obrazie po prostu dobrego filmu i myśli o nim w tradycyjnych kategoriach, niewątpliwie będzie mocno zaskoczony. Jest to bowiem dzieło wyjątkowe i z niczym nieporównywalne.

Malarstwo i religia

Wyjątkowość Młyna i krzyża wypływa z niezwykłego w tym filmie zespolenia ludzkiego życia ze sztuką, w tym wypadku z obrazem „Droga na Kalwarię” Pietera Bruegla, zespolenia, które przeniesione na kinowy ekran daje oszałamiający efekt. Tymczasem znawca twórczości Lecha Majewskiego zamiast wyjątkowości i niezwykłości odnajdzie tu naturalną konsekwencję w rozwoju artysty i kolejny dojrzały owoc dawno obranej drogi twórczej. Filmowa twórczość reżysera z Katowic nie od dziś krąży bowiem wokół mistrzów europejskiego malarstwa oraz tematyki religijnej. Przypomnijmy dla porządku kilka poprzednich dzieł: Ewangelia według Harry’ego (1993) z Viggo Mortensenem w roli głównej to quasi-Ewangelia przeniesiona we współczesne czasy, Angelus (2001) jest filmem nawiązującym do tr (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Między ziemią a niebem

Ubóstwo w Kościele

W Matni

RAKOWE DZIEDZICTWO

Dwa życia Dominika


komentarzeFacebook