Archwium > Numer 450 (02/2011) > Akademik > Razem na studiach, osobno w łóżku

Razem na studiach, osobno w łóżku
Czy istnieje jakaś przekonująca argumentacja na rzecz czystości przedślubnej oprócz świadomości, że narusza się prawo przykazań? Wydawać się może, że to powinno wystarczyć. Jednak w dzisiejszych czasach to za mało.

Trudno się dzisiaj żyje młodym ludziom. Wielokrotnie daje się słyszeć opowieści tych, którzy próbują się odnaleźć w życiu dorosłym: inwestycja w zdobycie wyższego wykształcenia, podjęcie pracy zawodowej, konieczność ciągłego rozwijania się, samodzielność w wielkim mieście – często daleko od domu rodzinnego – to wszystko bywa dla wielu nie do udźwignięcia. I do tego jeszcze próby zrealizowania marzenia i zadania życiowego, jakim jest założenie rodziny. Co prawda ludzie młodzi mają zazwyczaj sporo sił i energii w tym ważnym czasie wchodzenia w dorosłość. Trzeba jednak otwarcie powiedzieć, że zadania, które przed nimi stoją, do łatwych nie należą.

Małżeństwo „przy okazji”

Jeśli mowa o dojrzewaniu do małżeństwa, chciałbym już na wstępie podkreślić, że aby zrealizować powołanie do miłości, pośród wszystkich zadań, wyzwań i obowiązków, o których wspomnieliśmy, koniecznie trzeba znaleźć czas na to, by stwarzać okazje do budowania związków otwartych na perspektywę małżeństwa. Nie jest to ani proste, ani nie zrobi się samo i nigdy nie ma optymalnych warunków do takiej duchowej pracy.

Dlatego też często spotyka się dziś osoby, które próbują zbudować małżeństwo jakby przy okazji, bez dodatkowych obciążeń, nie rezygnując z niczego, co może mieć wpływ na budowanie własnej pozycji i przyszłej kariery.

Kolejnym problemem, który pojawia się aż nazbyt często i bywa traktowany bezrefleksyjnie, jest próba budowania relacji narzeczeńskiej, która tak naprawdę sprowadza się do symulowania małżeństwa. Są też tacy, k (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mirosław Pilśniak OP - ur. 1959, dominikanin, absolwent matematyki i teologii, duszpasterz rodzin, prezes Fundacji Sto Pociech, doradca duchowy ruchu Spotkań Małżeńskich, autor artykułów i książek, wydał m.in. Miłość, przyjaźń modlitwa czyli to, co najważniejsze oraz Krótką kołdrę, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Nie opuszczę Cię aż do śmierci

Wolność w spowiedzi

Jest druga próba

Stać się sobą, aby pomagać innym

W drodze do światła


komentarzeFacebook