Dlaczego chcesz wracać?
Kameruńczyka nie obchodzi zbytnio, czy będzie mu pomagać jeden Bóg, czy wielu bogów, byleby robili to skutecznie.

Odwiedzając braci dominikanów w różnych krajach, od pewnego momentu wiedziałem, że muszę się spieszyć do Kamerunu. Kiedyś pracowało tam czterech Polaków, teraz został jeden. Gdy nawiązałem kontakt ze Stanisławem Gurgulem, napisał, że kończy swój pobyt w Afryce i prawdopodobnie we wrześniu ją opuści. Jechałem zatem na pożegnanie z Afryką. Chciałem się dowiedzieć, dlaczego nasi bracia wyjeżdżają z Czarnego Kontynentu. Przez pierwsze dni mój współbrat pokazywał mi swój świat. Potem siedliśmy razem w refektarzu klasztoru dominikanów w Yaounde. W rozmowie uczestniczyli też siostra Gizela, misjonarka z Polski od ośmiu lat pracująca w Kamerunie, oraz ojciec Michel, który spędził tu 30 lat, zanim wrócił do rodzinnej Francji. Od czasu do czasu wpadał też któryś z afrykańskich dominikanów.

* * *

– Od dawna chodziły mi po głowie myśli misyjne – rozpoczął opowiadanie Stanisław. – Gdy nasz prowincjał ojciec Tadeusz Marek wrócił z Kamerunu i zapytał, który z nas byłby gotowy tam wyjechać, zacząłem poważnie się nad tym zastanawiać. Miałem poczucie, że Chrystus mnie tam wzywa, że Eucharystia, w której uczestniczę, jest identyczna w Afryce i w Europie. Ta myśl wracała do mnie później wiele razy. Gdy odprawiałem msze w rozwalających się kaplicach w najbardziej zapadłych zakątkach Kamerunu, wiedziałem, że jest to ta sama Eucharystia, którą odprawiamy w najwspanialszych świątyniach Europy. Teraz jednak ten argument już mi nie wystarcza…

Po otrzymaniu święceń przez rok byłem katechetą w szkole, p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DROGA DO DOMU

JUTRO NIE NADEJDZIE KONIEC

SZUKANIE ŚWIATŁA

MROK SZKICOWANY ŚWIATŁEM

Mój Kościół jest w potrzebie


komentarzeFacebook