Archwium > Numer 444 (08/2010) > Ich Afryka > Dostojnik z plemienia Zalusów

Dostojnik z plemienia Zalusów
Gdy jako dziecko chodził do kościoła, wiedział, że są ławki dla "białych" i dla "czarnych." Że "biały" może wszystko, "czarny" prawie nic. Dziś to właśnie on - "czarny" biskup i kardynał jest wieceprzewodniczącym episkopatu RPA.

Eminencjo, ile lat ma samochód Eminencji?

Mój samochód? (śmiech), rok produkcji 1993!

To dość niespotykane jak na kardynała, by mieć taki stary samochód!

Tak, ale zaraz wytłumaczę dlaczego. W 1994 roku otrzymałem pod zarząd drugą diecezję. Obiecałem sobie wtedy, że nie zmienię swojego samochodu, póki nie znajdę kogoś, kto przejmie ode mnie te obowiązki. Niestety, diecezja dalej czeka na własnego biskupa, a ja mam stary samochód.

To ciekawa historia! A jaka jest historia życia Eminencji? Zwłaszcza w kontekście apartheidu?

Zacznę od tego, że dwaj moi pradziadkowie pochodzą z Anglii. Z kolei moje prababcie były Murzynkami z plemienia Zulusów. Łączę w sobie te dwie rasy – czarną i białą. A to w RPA oznaczało, że przysługiwał mi określony status społeczny. Od maleńkości wiedziałem, że z powodu koloru mojej skóry pewne miejsca, pewne sfery życia społecznego są dla mnie niedostępne. I na tym generalnie opierał się apartheid – na budowaniu barier między ludźmi. Społeczeństwo było posegregowane według koloru skóry. Dla przykładu nie można było mieszkać, gdzie się chciało – biali mieli przydzielone najlepsze części kraju, kolorowi mieszkali na obrzeżach, a czarni mieszkańcy RPA mogli się osiedlać w wydzielonych gettach. To odzwierciedlało, kto jest rzeczywistym właścicielem państwa. Oczywiście prawo do głosowania mieli tylko ci „lepsi” obywatele – biali. Reszta nie miała wpływu na losy kraju.

Czyli Eminencja nie należy w pełni ani do rasy białej, ani d (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wilfrid Fox Napier OFM - ur. 1941 w Swartberg (RPA), duchowny katolicki, w 1960 wstąpił do franciszkanów, 10 lat później otrzymał święcenia kapłańskie, od 1981 biskup Kokstad (RPA), od 1992 arcybiskup Durbanu (RPA). W 2001 roku papież Jan Paweł II mianował go kardynałem. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także


komentarzeFacebook