Anatomia upadku
Nie jedziemy do Republiki Południowej Afryki, a śmiem twierdzić, że nie pojedziemy także na turniej do Brazylii w 2014 roku?

Gdy spojrzymy na listę wszech czasów finałów piłkarskich mistrzostw świata, to naprawdę możemy mieć powody do dumy. Polskę znajdujemy na 13. miejscu! Uczestniczyliśmy aż w siedmiu turniejach – z 18 dotychczas rozegranych. Ba, w czasie naszej „brązowej ery ”, zwanej „złotą”, cztery razy z rzędu startowaliśmy w finałach – dwa razy zajmując trzecie miejsce (w 1974 i 1982 roku). Jednak po latach panowania Kazimierza Górskiego i Antoniego Piechniczka nastąpił czas wielkiej smuty. Wydawało się, że mundiale już nie dla Polaków. Ale gdy orły najpierw pod wodzą Jerzego Engela, a potem Pawła Janasa wywalczyły awans do Korei Południowej i Japonii w 2002 roku oraz do turnieju rozgrywanego w Niemczech w 2006 roku – znów nam się wydawało, że mundial to nic nadzwyczajnego. Niestety, nie jedziemy do Republiki Południowej Afryki, a śmiem twierdzić, że nie pojedziemy także na turniej do Brazylii w 2014 roku…

Co zabiło polską piłkę?

Ze względu na finały Euro 2012 powstają nowe stadiony, ale zapaść polskiej piłki jest ewidentna. Zaniedbania na każdym polu gigantyczne. Wpływ wszechobecnej jeszcze kilka lat temu korupcji niezwykły. Rola takich ludzi, jak Ryszard F., pseudonim „Fryzjer”, trudna do przecenienia. To nie wybitni trenerzy kreowali piłkarzy, to nie idole wpływali na wyobraźnię młodego pokolenia – to Ryszard F., Andrzej B., zwany „Małym Fryzjerem”, czy trenerzy Dariusz Wdowczyk (dobrowolnie poddał się karze) i Janusz W., dzielili i rządzili w polskiej piłce. Na jej niepowetowaną szkodę.

W 2006 roku zawitał do Polski Leo Bee (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Roman Kołtoń - ur. 1970. Komentator Polsat Sport. Towarzyszył reprezentacji Polski na MŚ w Korei 2002, w Niemczech 2006 oraz na mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii w 2008. Autor takich książek jak: "Prawda o reprezentacji. Korea i nie tylko", "Żądza piłkarskiego pieniądza." (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Radość życia Pawła Janasa

Uczesane środowisko

Być blisko, na dotyk

Pamiętam...

Świętość pośród ludzkich spraw


komentarzeFacebook