Rwąca rzeka
W Eucharystię się wrasta, krok po kroku, dzień po dniu, tydzień po tygodniu, zaczyna się oddychać jej rytmem. To jest droga i przygoda wiary.

Ręce kapłana wyciągnięte nad pateną z chlebem i kielichem z winem. Jako jedenastoletni chłopiec, służąc do mszy świętej, widziałem w tym geście jedynie sygnał, że trzeba zadzwonić dzwonkami, aby dać znać wszystkim zebranym, że należy uklęknąć. Wiele lat minęło, zanim zrozumiałem, że ten prosty gest to jedna z najważniejszych części Eucharystii. To moment, w którym kapłan z całych sił przyzywa obecności Ducha Świętego, bo tylko dzięki Jego mocy dary złożone na ołtarzu mogą się stać prawdziwie Ciałem i Krwią samego Jezusa Chrystusa.

Wymowy i treści tego gestu – wtedy, przed dwudziestu laty – jeszcze się nie domyślałem. Jednak właśnie ten gest pozostał w mojej pamięci jako jedno z pierwszych świadomych wspomnień związanych z Eucharystią. Dziś wiem, że to właśnie wtedy intuicyjnie zacząłem odkrywać sens i istotę ofiary, którą Kościół składa na polecenie samego Jezusa. Każdy z nas ma swoje wspomnienia związane z przeżywaniem Eucharystii – jedni pamiętają konkretne słowa lub gesty, inni muzykę, kolory, zapach kadzidła, jeszcze inni smak Ciała naszego Pana, o którym dorośli mówili, że to chleb – choć chleba nie przypominał. Najważniejsze jednak, że wyruszyliśmy w drogę, długą i mozolną, na której msza święta stopniowo przestaje być obowiązkiem, a staje się spotkaniem z żywym Bogiem.

Od początku na poważnie

Eucharystia jest tą formą modlitwy, która chyba najpełniej uświadamia nam, że chrześcijaństwo jest poszukiwaniem i przygodą, zaproszeniem do tego, by poznawać Boga, który na zawsze pozostanie tajemnicą. Trzeba o tym pamiętać już na samym początku (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mariusz Tabaczek OP - ur. 1980, dominikanin, doktorant GTU Berkeley. Mieszka w Oakland (USA). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zobaczyć Łaskę

GDZIE WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA

UCIECZKA

Zesłania Ducha

DONOSICIELE


komentarzeFacebook