Archwium > Numer 433 (09/2009) > Ile kosztuje patriotyzm? > Jeśli zajdzie taka potrzeba...

Jeśli zajdzie taka potrzeba...
Decydowali się na podjęcie wyjątkowej misji. Chcieli zasiąść za sterami torped, które nigdy nie miały wrócić do bazy. Dla nich, jako pilotów, oznaczało to pewną śmierć. Godzili się na ten rodzaj samobójstwa, by złożyć ofiarę na ołtarzu ojczyzny.

Stanisława Chrzanowskiego często prześladuje taki sen: wsiada do samolotu pasażerskiego, ale widzi, że nie ma w nim pilota. Zaczyna zbiegać ze schodków – nie zdąża, bo samolot się rozpędza. Schody również nabierają prędkości. W pewnym momencie oddzielają się od samolotu i pędzą w przestworza. W chwilę później lądują na bezkresnej łące. On jednak nie może z nich zejść. Za każdym razem sen kończy się przebudzeniem. Nie ma w nim jednak strachu. Jana Wypijewskiego też prześladuje niespokojny sen: krąży nad ziemią w maleńkim samolociku zabawce i nie może wylądować, bo nie ma w nim drążków sterowniczych i podwozia. Budzi się zmęczony i przerażony.

Nie znamy pokoju za wszelką cenę

Maj 1939 roku. Hitler paktuje ze Stalinem w sprawie zaboru i podziału Polski. Głośno żąda Gdańska i „pruskiego korytarza”, w przeciwnym wypadku grozi Polsce wojną. Odpowiadając na te żądania, 5 maja 1939 roku Józef Beck mówi z trybuny sejmowej: „[…] my w Polsce nie znamy pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor”.

Radio stało na niewielkiej półce przy oknie w domu ogrodników majątku hrabiny Marii Grocholskiej w podlaskiej Plancie. W tych dniach słuchano przez nie niemal każdego dziennika. Kilka godzin wcześniej nadawano przemówienie sejmowe ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Teraz, w majowe popołudnie, p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Wyrwich - politolog, dziennikarz, publikował m.in. w "Kulturze", "Literaturze", "Polityce". Autor około 500 reportaży prasowych o tematyce społecznej i historycznej oraz książek "Łagier Jaworzno", "Czarne i białe", "W celi śmierci". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Pozytywista z plebanii

Kurhan świętych obcowania

Cygan w szkolnej ławce

Przystań opodal rzeki

Z jasnego kościoła do ciemnej celi


komentarzeFacebook