God Bless America
Amerykanie są patriotami ? to wiedzą wszyscy. Ale trzeba w Ameryce pomieszkać, by ten patriotyzm choć w części zrozumieć. Pojąć, jak jest potężny, ale i jak różnorodny ? na dobre i na złe.

Połowa lipca, mecz gwiazd ligi bejsbolu w St. Louis zaczyna – jak każde wydarzenie sportowe w tysiącach amerykańskich miast i miasteczek – hymn narodowy „Gwiaździsty Sztandar”. Potem przez prawie pół godziny 50 tys. ludzi na stadionie i 50 mln przed telewizorami ogląda „gwiazdy Ameryki”. To ludzie, którzy przez ostatni rok wsławili się działalnością publiczną – przede wszystkim założyciele fundacji charytatywnych czy edukacyjnych. W krótkich słowach chwalą ich Barack Obama i wszyscy żyjący byli prezydenci Stanów Zjednoczonych. Dziękują organizatorowi akcji wysyłania paczek dla żołnierzy na frontach w Iraku i Afganistanie. I kobiecie, która stworzyła grupę, która szyje i ofiarowuje pacjentom klinik onkologicznych w całym kraju fikuśne czapeczki. George Bush senior dziękuje im za to, że „pomagają lepiej budować nasz wielki, wspaniały kraj”. A Jimmy Carter mówi: „Dziękujemy, że czynicie Amerykę bardziej sprawiedliwą, tak, jak na to nasza ojczyzna zasługuje”.

Budowanie poczucia wspólnoty przez polityków, ale też działaczy społecznych jest w Stanach Zjednoczonych bardzo silne. Wciąż dostaję listy, w których namawia się mnie, bym wspomógł fundacje charytatywne pomagające weteranom, ale i dzieciom chorym na białaczkę. W Polsce, Czechach czy Niemczech, gdy polityk chce uderzyć w ton populistyczny, woła: „Podniosę poziom nauczania w szkołach tak, jak nasze dzieci na to zasługują!”. Amerykański poli (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Bosacki - ur. 1970, absolwent historii UAM, w latach 80. działacz Szkolnych Kół Oporu Społecznego, od 1991 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej" w Poznaniu i Warszawie, obecnie korespondent "Gazety" w USA, jest żonaty, ma troje dzieci. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Świętość ludzkiej seksualności

Spotkanie z Karoliną

NIEDOBORY

Zapomniane wyznanie

O POKUSACH, KTÓRE ZBLIŻAJĄ DO BOGA


komentarzeFacebook