Archwium > Numer 427 (03/2009) > Antypopielec > Seksbiznes - pełzająca rewolucja

Seksbiznes - pełzająca rewolucja
Seks za pieniądze traktuje się coraz częściej jak zwyczajną transakcję: jest klient, usługodawca i wykonana usługa. Moralność ustępuje miejsca pragmatyzmowi.

Ania – całodobowo. Nastazja – dzwoń teraz. Victoria – na godziny. Iga – z dojazdem do klienta. Blondynka, brunetka, drobna, przy kości. W zwiewnym tiulu, różowym boa, ćwiekach, czarnej skórze sadomaso z pejczykiem. Kolorowe foldery – już nie oldskulowe pojedyncze karteczki wciskane za wycieraczki samochodów – eksponują różnorodność towaru. Jak w ofercie supermarketu, gdzie indyk jest po 10,50 zł, kurczak po 7 zł, wołowina po 24 zł, a cielęcina po 40,10. Rynek usług seksualnych, choć ciągle nielegalny, wychodzi z podziemia.

Somatyzacja tożsamości

Ta przemiana już nastąpiła. To, co widzimy, jest tylko prostym zobrazowaniem faktów. Seksbiznes nie przemyka już opłotkami. Wrósł w świadomość społeczną jako coś oczywistego. Coraz śmielej mówi się o legalizacji prostytucji, argumentując, że jest to w końcu biznes, który najlepiej byłoby opodatkować. Świadczenie usług seksualnych przestaje się kojarzyć negatywnie. Prof. Jacek Kurzępa, socjolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego, a jednocześnie szef wrocławskiej „Misji Dworcowej” – organizacji pomagającej dzieciom ulicy, i autor książki o zachowaniach seksualnych młodzieży Zagrożona niewinność, nie ma wątpliwości: – To efekt charakterystycznej dla naszej kultury somatyzacji tożsamości, postawienia ciała na piedestale, uczynienia go przedmiotem kultu. W personalistycznej perspektywie ciało było miejscem pokus i grzeszności. Teraz stało się obiektem admiracji i zachwytu. Ma być (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Agnieszka Rybak - dziennikarka "Rzeczypospolitej". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POZNAJĘ TWOJĄ TWARZ

Wielkie i małe sprawy i sprawki

Drodzy Czytelnicy,

Jak mówić o potępieniu wiecznym?

Cztery zegarki i czas


komentarzeFacebook