Archwium > Numer 423 (11/2008) > Świadectwo > Chciałbym wiedzieć, dlaczego

Chciałbym wiedzieć, dlaczego
W październikowym numerze "W drodze" szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być biskup. Ilona Migacz w reportażu "Życie na stendbaju" próbowała przypatrzyć się zjawisku przenoszenia księży z parafii do parafii. Poniżej drukujemy tekst nawiązujący do tych zagadnień.

Poddaję się całkowicie decyzjom mego biskupa w sprawach zmieniania przeze mnie parafii. To nie oznacza, że obecne procedury są, według mnie, najlepsze i doskonałe. Zdaje się bowiem, że jeśli chodzi o przenosiny księży, w Kościele polskim wciąż źle podchodzimy do decyzji biskupa i uważamy je czasami za Boskie i nieomylne. Tymczasem nauczanie Kościoła wyraźnie pokazuje, że nie myli się jedynie Objawienie. Wiemy także, że Papież przemawiając „ex cathedra”, czyli w sposób uroczysty i oficjalny o sprawach wiary i moralności, również nie popełnia żadnego błędu. Wydaje mi się, że wielu księży zwyczajnie boi się szczerej rozmowy z własnym przełożonym sądząc, że wyjawiając swe lęki biskupowi kapłan zostanie potraktowany jak „czarna owca” przynosząca ciągłe kłopoty diecezji.

Nie mogę zatem powiedzieć, że dekret, który otrzymuję, jest zawsze wolą Bożą. Taka opinia byłaby dla mnie zbytnim duchowym pewniactwem i brakiem pokory wobec tego, że Bóg może chcieć inaczej. Moje podejście jest raczej następujące: „Wierzę, że Bóg chce dla mnie jak najlepiej; mam nadzieję, że biskup przemodlił moje przeniesienie. Jeżeli Bóg dał biskupowi władzę nade mną w tej dziedzinie, mam nadzieję, że biskup nie chce mi pokazać siły tej władzy, ale troskę o całość Kościoła lokalnego”. Takie podejście pozwala mi, nawet w momentach nieoczekiwanych, spakować się i pójść dalej. Mam na uwadze także to, że mogę otrzymać parafię taką jak Ars, o której mówiono same niepochlebne rzeczy. Jan Mar (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Daniel Wachowiak - ur. 1977, kapłan archidiecezji poznańskiej, święcenia kapłańskie przyjął w 2003, był wikariuszem katechetą, duszpasterzem akademickim, kapelanem w szpitalu i domu pomocy społecznej, przewodnikiem grupy pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, obecnie wikariusz parafii pw. Maryi Królowej w Poznaniu i nauczyciel w LO, autor książki "Ambon@ on line", prowadzi blog http://danielou.blog.onet.pl (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drodzy Czytelnicy,

Indygo

Modlitwa papieża i "niezbawiony aktywizm"

Noc między dwoma dniami

Prawda zakłamana bezdusznością


komentarzeFacebook