Archwium > Numer 421 (09/2008) > Fantastyka dobra i zła > Okultyzm i magia w literaturze

Okultyzm i magia w literaturze
W czasach "powrotu magii" pytanie o literaturę jako nośnik wiedzy na temat okultyzmu, ezoteryzmu i magii wydaje się uzasadnione ze względu na odbiorcę. Całe rzesze coraz młodszych czytelników dowiadują się na temat idei New Age i okultyzmu nie z tekstów naukowych, lecz dzięki filmom czy z książek.

Wstępne wyjaśnienia i wątpliwości

Czy treści okultystyczne są tylko elementem fabuły powieściowej potrzebnym, aby ukazać coś ważniejszego, czy też same w sobie są kluczem do zrozumienia treści? Czy tekst (książka) otwiera na tajemnicę? Odpowiedź na tak postawione pytania domaga się na wstępie choćby skrótowego zdefiniowania okultyzmu i magii.

Okultyzm, a szczególnie magia jako praktyka okultystyczna, którą już od średniowiecza sytuuje się na skrzyżowaniu nauki i religii, jest odwróceniem się od Boga i jako forma antykultu (wyrażonego w symbolach i rytuałach) jest tym, co Biblia nazywa bałwochwalstwem. Jak podaje Nota Duszpasterska Konferencji Biskupów Toskanii na temat magii i demonologii, elementem magii jest wiara, ale nie w Boga, lecz w siłę woli, dzięki której człowiek może manipulować tym, co święte. Czytamy w niej, że „magia zawiera w sobie wizję świata, gdzie wierzy się w istnienie sił tajemnych, mających wpływ na życie człowieka, a na które uprawiający magię (lub korzystający) uważa, że ma moc wywierania kontroli, za pomocą rytualnych praktyk”.

Wychodząc od takiej definicji, włoski socjolog Massimo Introvigne 1 stwierdza, że w dzisiejszym świecie magię szerzą „nowe ruchy magiczne” niesłusznie nazywane religijnymi. To grupy, które oddają się praktykom magicznym, jednak bez doświadczenia religijnego. W takich wypadkach mamy do czynienia z cult mouvement. Jednak, aby opisać sytuację we współczes (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Aleksandra Kuźma - ur. 1974, doktor filologii polskiej, nauczyciel, pracownik Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, publikowała w "Tygodniku Powszechnym", "Odrze". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CHRYSTUS ŚWIĘTA CISZA

Czy można pokazać religię?

Droga do katolicyzmu (2)

okladka

DO SERCA PRZYTUL PSA


komentarzeFacebook