Archwium > Numer 410 (10/2007) > Wierzę w Kościół > Dlaczego warto dziś pozostać w Kościele?

Dlaczego warto dziś pozostać w Kościele?
Pisarze z okresu wczesnego chrześcijaństwa przedstawiali wspólnotę wiernych, używając sprzecznych terminów, czasami nazywali ją nieskalaną, a innym razem szpetną, opisywali ją zarówno jako niewinną oblubienicę, jak i jako cudzołożną ladacznicę.

„Obecnie (w Kościele) cały porządek rzeczy został odwrócony, wszystko jest na opak” 1. To krótkie, dobitne zdanie na temat Kościoła nie jest mojego autorstwa, nie zostało też wypowiedziane przez komentatora czy też dziennikarza z Irlandii, chociaż Bóg widzi, że odbija się w nim dzisiejsza rzeczywistość. Jest to cytat z powstałego w Paryżu trzynastowiecznego tekstu autorstwa kapłana z Zakonu Dominikańskiego, później kardynała, o nazwisku Hugon Saint Cher.

„Obecnie (w Kościele) cały porządek rzeczy został odwrócony, wszystko jest na opak”. Kiedy Hugon pisał te słowa, do Dublina przyjechali pierwsi dominikanie i założyli tutaj kościół i klasztor Najświętszego Zbawiciela. Był rok 1224. Hugon, który napisał to zdanie w czasie tej samej dekady lub niedługo później, był najwyraźniej niemile zaskoczony skandalami na tle finansowym i seksualnym w Kościele europejskim, których był świadkiem. Opierając się na motywie z Pieśni nad pieśniami i porównując Kościół do rydwanu, wygłosił taki oto alarmujący manifest:

„Kościół stacza się po równi pochyłej w otchłań bogactwa, rozpasania, a nawet grzechu. Koła Kościoła wyłamały się ze swojej osi. Obecnie rydwan Kościoła już nie toczy się prędko do przodu, ale w przeciwną stronę. A dlaczego? Ponieważ Jego rumaki (a więc przywódcy i kler) pędzą wstecz, ciągnąc Go za sobą” 2.

S (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paul Murray - ur. 1947, Irlandczyk, dominikanin, wykładowca teologii duchowości na uniwersytecie Angelicum, autor książek i artykułów dotyczących duchowości, a także kilku tomików poetyckich, po polsku ukazało się ostatnio Młode wino duchowości dominikańskiej, mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Złe zdrowie - dobre wieści?

Odzyskać kontemplację

Za wszelką cenę?

Ku pokrzepieniu serc czy otrzeźwieniu umysłów?

Modlitwa optymisty i wdzięcznego


komentarzeFacebook