Tak dużo pytań
Czasem pyta Pana Boga, czemu zesłał mu akurat taki krzyż. Wolałby nie słyszeć i nie mówić. Uważa, że głuchoniemi mają lżej. Ale zaraz uświadamia sobie, że inni dźwigają większe krzyże.

Nero jest owczarkiem niemieckim. Gdy rozmawiamy, cały czas waruje przy swoim panu. Gdy ktoś obcy wchodzi do pokoju, podrywa się i zasłania swoim ciałem opiekuna.

Nero potrafi omijać przeszkody, skręcić na komendę w lewo lub w prawo i zatrzymać się przed niespodziewanym uskokiem.

Na ulicy Dariusz Janów trzyma Nero za uprząż lewą ręką. W prawej ściska białą laskę, którą bada grunt.

* * *

Skończył dwadzieścia sześć lat. Nie widzi od sześciu.

Usłyszał kiedyś, jak ktoś poruszający się na wózku inwalidzkim powiedział, że pogodził się ze swoim kalectwem. Nie uwierzył mu. – Z kalectwem nie można się pogodzić – mówi Darek. – Można je najwyżej zaakceptować.

Jemu kalectwo pomaga akceptować wiara. Gdyby nie ona, mówi, to by chyba zwariował.

* * *

Od dziecka słabo widział (urodził się z nieuleczalną wadą wzroku). Przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych, integracyjna podstawówka. A gdy dorósł – ośrodek dla niewidomych w podwarszawskich Laskach.

Gdy szedł do Lasek, miał dwadzieścia lat. Przestał już wtedy widzieć. To był trudny moment w jego życiu. Bo wcześniej, choć słabo, to przecież coś widział, a teraz ogarnęła go zupełna ciemność. I to już nieodwołalnie, na całe życie.

Laski nauczyły go, jak orientować się w przestrzeni i radzić sobie ze zwykłymi, codziennymi czynnościami. Tam zdob (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Zasada - dziennikarz, reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą". Jest autorem książek: "Duch '44 o kapelanach Powstania Warszawskiego" (WAM 2018), "Generał w habicie" o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia i "Wyznań księży alkoholików" (Znak). Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZGNIŁE JABŁKA ZNISZCZYŁY SAD

Cześć byki!

Poderwały się gołębie

Perły przed wieprze

DRUGIE ŻYCIE ŚWIECY


komentarzeFacebook