Archwium > Numer 391 (03/2006) > Listy ze świata > Pękający w szwach "juche"

Pękający w szwach "juche"
Koreańczycy z Północy zaczynają poddawać próbie wytrzymałość totalitarnego systemu Kim Il Sunga i praktykowanie religii w tym kraju staje się obecnie coraz częstsze.

Ostatnio na stronach japońskiego dziennika „The Japan Times” pojawiła się historia ucieczki Choi Hwa z Korei Północnej i jej nawrócenia na chrześcijaństwo. To historia, jakich wiele w tym zakątku świata.

Choi Hwa pochodzi z Musan, małej miejscowości górniczej przy granicy z Chinami. Chciała się przekonać, na ile prawdziwa jest pogłoska, że jeśli uda się przedostać przez niezbyt szczelnie strzeżoną granicę i po drugiej stronie zobaczyć dom z krzyżem, wówczas dowie się czegoś więcej o chrześcijaństwie i w dodatku nasyci swój głód. 19–letnia Choi, której udało się zbiec ostatecznie do Korei Południowej i która jak większość jej rodaków zmieniła tam nazwisko, tak aby rodzina na Północy uniknęła represji, podkreśla, że jej zainteresowanie chrześcijaństwem zrodziło się nie tylko pod wpływem opowieści o misce ryżu po drugiej stronie granicy. Siedem lat temu wraz z całą klasą musiała oglądać egzekucję dwojga schwytanych w Musan chrześcijan: ojca i córki, która nią do głębi wstrząsnęła. Przyczyną skazania ich na śmierć było znalezienie egzemplarza Biblii. 20–letnia dziewczyna przez pomyłkę zostawiła ją wraz z rzeczami oddanymi do prania. Choi do dziś nie może zapomnieć postaci torturowanych ludzi, których przywleczono z połamanymi nogami jak lalki na plac przed szkołą, przywiązano do pali i rozstrzelano. Jej babka nauczyła ją kolędy Cicha noc. Nuciła ją cichutko, tak aby nikt postronny tego nie usłyszał. Jeżeli w ogóle rozm (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Janociński OP - ur. 1951, dominikanin. Studiował teologię w Krakowie, Chicago oraz Tokio. Od 1977 r. przebywa na misjach w Japonii. Od ponad 10 lat wykłada Pismo św., duchowość chrześcijańską oraz historię Kościoła na Uniwersytecie Shirayuri oraz w Centrum Katolickim w Tokio. Duszpasterz Polonii, opiekun tercjarzy oraz grup studyjno-modlitewnych. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Otokichi

Prowincja Tajwan?

Ikona "czterech młodzieńców"

O świecie, którego już nie ma

... CZEKANIA NA NIKOGO


komentarzeFacebook