Potrzeba nowych miejsc
W czasach pluralizmu i coraz większego rozluźnienia struktur społecznych warto zwrócić uwagę na przestrzenie pastoralne. Indywidualne możliwości wyboru i model społeczeństwa mobilnego sprawiają, że powstają nowe więzi i środowiska, które w coraz mniejszym stopniu dają się przyporządkować terytorialnemu pojęciu parafii.

Fakt ten potwierdzają wszystkie ankiety i obserwacje: wzrasta dystans do Kościoła, a wspólnotom parafialnym w coraz mniejszym stopniu udaje się być głównym źródłem religijnego pożywienia, centralnym miejscem zgromadzenia i rozesłania wiernych i poszukujących. Czy parafie nie stały się przestarzałym modelem, obok którego przepływa nurt życia członków Kościoła katolickiego? Powiedzmy od razu: nie chodzi mi o to, aby doprowadzić do rozpadu lokalnych wspólnot duszpasterskich. Troszcząc się „o utrzymanie i rozwój wspólnotowego życia Kościoła”, próbuję znaleźć nowy sposób istnienia struktur pastoralnych: nie chodzi mi o wysłanie parafii na emeryturę, lecz o zmianę ich funkcji.

Zmiana funkcji wspólnoty parafialnej

Zakładam, po pierwsze, że wiara potrzebuje widzialnej wspólnoty oraz że gromadzenie i rozesłanie wiernych i poszukujących wymaga namacalnego, konkretnego spotkania, to jest spotkania umiejscowionego, którego nie można przenieść do przestrzeni relacji nieumiejscowionych, realizujących się na przykład w społecznych mediach elektronicznych. Mimo wielkiego znaczenia, jakie dla głoszenia Radosnej Nowiny mają audycje przekazujące orędzie chrześcijańskie w radiu czy telewizji, „wspólnoty czytelników” skupionych wokół kościelnych gazet i czasopism, duszpasterstwo przez telefon czy Internet, mogą one stanowić wyłącznie uzupełnienie owej widzialnej wspólnoty wierzących i poszukujących. Określone akty religijne sk (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michael N. Ebertz - ur. 1953 r. w Offenbach, zajmuje się socjologią religii i teologią pastoralną, jest profesorem w Wyższej Szkole Katolickiej we Fryburgu Bryzgowijskim. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Opowieść o bogatym młodzieńcu, który nie odszedł zasmucony (1)

TWARZ NIETWARZOWA

PATRZĄC NA LWY

W katedrze

Wszyscy szemrzą, nikt nie krzyknie


komentarzeFacebook