Archwium > Numer 390 (02/2006) > Nowy kształt parafii? > Nie ma księdza? Nic nie szkodzi

Nie ma księdza? Nic nie szkodzi
Siostra Mellitus nie sądzi, by parafia cierpiała z powodu braku księdza. Uważa, że przyszłość należy do świeckich, którzy sami będą prowadzić parafie. Dziwi ją, że świeckich nie przygotowuje się do tej nowej roli.

Podczas oprowadzania gości po kościele i plebanii siostra Mellitus Lawlor ani razu nie wspomina o księdzu. W parafii bowiem mieszczącej się niedaleko londyńskiego lotniska Heathrow nie mieszka żaden kapłan. To siostra Mellitus wspierana przez grupę świeckich prowadzi parafię. Księża przyjeżdżają tu jedynie, by sprawować sakramenty. Parafia pod wezwaniem św. Dawida w Stanwell, w zachodnim Londynie, bynajmniej nie podupada. Wzrasta liczba parafian, w niedalekiej przyszłości planuje się nawet wybudowanie w sąsiedztwie kościoła mieszkań dla starszych osób.

Sposób organizacji parafii nie jest typowy, ale nie jest też wyjątkowy. W Anglii i Szkocji istnieje kilka innych wspólnot parafialnych, które — z powodu braku księży — są prowadzone przez siostry zakonne i świeckich. W Netherley, w ubogiej części Londynu, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia pomagają świeckim w prowadzeniu parafii pod wezwaniem św. Grzegorza. W Bramley siostra Marion Short opiekuje się parafią pod wezwaniem św. Tomasza Morusa. Wspólnoty te kwitną, niemniej nie nagłaśnia się faktu prowadzenia parafii przez świeckich, nie wspominając już o promowaniu tego rozwiązania. Siostra Mellitus uważa jednak, że hierarchia kościelna powinna z większym entuzjazmem podchodzić do wspólnot funkcjonujących w ten sposób. Można bowiem sądzić, że właśnie one są rozwiązaniem na przyszłość, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę kryzys powołań kapłańskich.

Kościół pod wezwaniem św. Dawida jest now (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Miller - ur. 1990, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w domu aukcyjnym i galerii DESA Unicum. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WOŁANIE O WIARĘ

okładka

Weselisko

MORALNOŚĆ PRALEK?

Perły przed wieprze


komentarzeFacebook