Parafia po amerykańsku
Program JustFaith dostarcza pomysły, idee i konkretne projekty pozwalające jego uczestnikom - w każdej z parafii - zaangażować się w pracę społeczną, która nie będzie jednorazową akcją, ale uczyni z nich proroków sprawiedliwości społecznej.

Zarówno definicja prawna, jak i potoczne rozumienie pojęcia „parafianin” nie wskazują na konieczność zaangażowania społecznego. To niedopatrzenie postanowił zmienić amerykański ruch JustFaith. Pomaga on ożywić parafię poprzez utworzenie w niej aktywnej komórki społecznej, wspieranie jej w działaniu oraz zdobywanie informacji i środków do realizacji założonych celów.

Ruch ten, powstały w 1989 roku, jest fenomenem katolickiego świata. Pozwala po amerykańsku wierzyć, że chcieć to móc, pozwala przegonić marazm i niewiarę w możliwość zmiany na lepsze w każdej parafii. Najczęściej narzekamy na swoje parafie, które nie spełniają naszych oczekiwań i roszczeń: a to liturgia odprawiana jest po macoszemu, a to proboszcz mało widoczny, a to znów nie czujemy wspólnoty z innymi parafianami.

 Wspólnota parafialna, która naśladując Chrystusa, pochyla się nad ubogimi i mniej zaradnymi, w której tętni życie, która jest bogata bogactwem osobowości swych parafian, ich zdolności, wykształcenia, czasu — czy nie jest to marzenie każdego z nas? Jakże jednak wydaje się ono nierealne. Dobry parafianin wciąż kojarzy się nam z aktywną członkinią Żywego Różańca, starszą panią zaglądającą częściej do zakrystii, by dać na mszę czy pogawędzić z siostrą zakonną. Mało kto zaś się zastanawia, jakiej chce parafii i co może dla niej zrobić. Nie wierzymy, że możliwe jest tchnięcie nowego ducha we własną parafię. Zamiast tego często zadowa (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Bartosz Wieczorek - ur. 1972, absolwent filozofii i politologii UKSW, doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, publikował w "Przeglądzie Filozoficznym", "Studia Philosophiae Christianae", "Znaku" "Przewodniku Katolickim", "W drodze", "Frondzie", "Przeglądzie Powszechnym", "Studia Bobolanum", mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Szwajcarski islam

Uczniowie wojownika

Operacyjne usunięcie zła

Do kogo modlą się niechrześcijanie?

O lekarzu, który się nie uleczył


komentarzeFacebook