Archwium > Numer 390 (02/2006) > Dobra Nowina z Narnii > Chrześcijańska Narnia, narnijski Bóg

Chrześcijańska Narnia, narnijski Bóg
Wizyta w Narnii nie jest "zamiast", stanowi bowiem przygotowanie do poznania Boga. Dotknięcie Aslana w magicznej krainie dzieciństwa pozwala na prawdziwe spotkanie z Nim w dorosłym życiu.

Moja droga Lucy,
napisałem tę opowieść dla ciebie, ale kiedy zaczynałem ją pisać, nie zdawałem sobie sprawy, że dziewczynki rosną szybciej niż książki. W rezultacie jesteś już za stara na bajki, a kiedy tę książkę wydrukują i oprawią, będziesz jeszcze starsza. Pewnego dnia będziesz jednak dostatecznie stara, aby znowu do bajek wrócić 1.

Literatura fantastyczna kreuje niezwykle barwny świat, w którym niemożliwe staje się realne, a granice nieznanego, dotąd nieprzekraczalne, rwą się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. I chociaż

pierwotnym celem fantasy nie jest moralizowanie czy pouczanie czytelnika, indoktrynowanie go w sensie politycznym czy zaspokajanie jego najwyższych potrzeb estetycznych (choć zdarzają się tu utwory wybitne), lecz przeniesienie go w świat fantazji, niczym nieskrępowanej wyobraźni, w Krainę Niemożliwego, a przy tym dostarczenie mu przyjemności i radości 2.

to rzeczywistość stworzona na kartach powieści fantastycznych nie jest bezładnym światem pozbawionym jakichkolwiek reguł. Wprost przeciwnie, zdaje się, że ten drugi świat w sposób niezwykle czytelny odróżnia dobro od zła, ład od chaosu, wiedzę od jej braku. Należy przypuszczać, że właśnie owa jasność rozpoznania i oceny, na równi z możliwością ucieczki od tego, co znane i przewidywalne, tak silnie pociąga niejednego odbiorcę omawianego typu literatury.


Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Joanna Kicman - ur. 1977, teolog (praca magisterska dotycząca przekazu teologicznego w Opowieściach z Narnii C. S. Lewisa), redaktor strony: www.narnia.glt.pl (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIKT CZYLI KTOŚ

Makao - katolicki bastion w Azji

NA CAŁYCH JEZIORACH

Gest miłości

TEN TYP TAK MA


komentarzeFacebook