Szanowny Lwie
Wielu rzeczy dowiedziałem się o Tobie, Lwie, ale gdybym miał powiedzieć, co mnie w Tobie najbardziej zachwyca, to muszę Ci wyznać, że jest to delikatność ściganego zwierzęcia.

Szanowny Lwie,

piszę do Ciebie. Piszę, choć stary Arthur, który jest katechetą w misji Kościoła szkockiego i ma głowę pełną diabłów, słysząc o tym pomyśle, nazwał mnie skończonym i nieczystym głupcem, i poganinem.

— Jak możesz! — krzyczał na całą misję, potrząsając przy tym nad moją głową swoim chudym jak zeschły badyl ramieniem. — Jak możesz zawracać głowę komuś tak potężnemu swoimi bazgrołami na piasku!

Tu splunął obok mnie, aż podniósł się obłoczek kurzu, i jakby się na chwilę rozpogodził.

— Widzisz, mój mały, ty nawet nie znasz adresu, a poza tym — kontynuował dobrotliwym głosem kaznodziei — On i tak wszystko o tobie wie. Wszystko!

I tak machnął ręką, że — przysięgam Ci — gdyby stał nad Morzem Czerwonym, rozdzieliłby je niechybnie na dwoje, a ponieważ otaczało nas tylko rozgrzane, gęste powietrze, wsunął się w tak oto uczynioną szczelinę, która zaraz za nim się zamknęła, i zniknął. Jeszcze tylko z oddali grzmiał jak odchodząca w stronę gór Ngong burza: i jak ty się do Niego zwracasz?! Skąd w tobie tyle pychy i śmiałości, które w tobie są pewnie jednym!

Cóż złego robiłem, Lwie? Nic a nic. Przyznam, szukałem dla Ciebie godnego imienia, bo kucharz Kamate, który służył naszej Msabu na farmie u stóp gór Ngong i tam zasłynął, gotując dla Bwana Berkeley Cole rybę w białym winie, dla syna sułtana (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michał Zioło OCSO - ur. 1961, drogę zakonną rozpoczynał jako dominikanin, w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1995 roku przeszedł do trapistów. Jest autorem książek, m.in. "Dziennik Galfryda"; "Bobry Pana Boga"; "Mamo, mamo, ile kroków mi darujesz?"; "Piosenka humbaka". Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa W drodze ukazał się wywiad-rzeka z Michałem Zioło pt. "Po co światu mnich?" Mieszka w opactwie Notre-Dame d'Aiguebelle na południu Francji. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Podnoszenie ciężarów

Tak właśnie

O powołaniu

Marcel

O regule wspólnoty


komentarzeFacebook