Archwium > Numer 388 (12/2005) > Komentarz > Eucharystia jako lekarstwo

Eucharystia jako lekarstwo
Synod dał do zrozumienia, że wartość celibatu jest dla Kościoła rzymskiego dziś ważniejsza niż udział ludzi w Eucharystii sprawowanej przez żonatych mężczyzn.

Kilkanaście dni temu w Rzymie zakończył się synod poświęcony Eucharystii. Trzytygodniowy maraton odczytów i dyskusji, w których uczestniczyli zarówno duchowni, jak i świeccy z całego świata, nie przyniósł żadnych rewelacji. Drażliwe dla Kościoła katolickiego sprawy, takie jak brak księży związany m.in. z obowiązkiem przestrzegania celibatu, komunia dla osób, które zawarły powtórny związek małżeński, czy interkomunia z innymi chrześcijanami, były co prawda dyskutowane w czasie obrad, ale w dokumencie wieńczącym obrady, tzw. propozycjach zostały skutecznie spacyfikowane.

Taki przebieg wydarzeń może dziwić, skoro nawet konserwatywni komentatorzy podkreślają, że zamiatane pod dywan sprawy nie są nowe, i — jak to było widać choćby w kilku ostatnich latach — z regularnością szwajcarskiego zegarka wracają na kościelne podwórko, gdy tylko pojawi się ku temu okazja. Tym bardziej dziwi, że nie poruszono spornych spraw w propozycjach, skoro Benedykt XVI lubi wyzwania i nie należy do tych, którzy chowają głowę w piasek. Także i dlatego, że to przecież ostatecznie papież decyduje, co znajdzie się w adhortacji posynodalnej.

 

Celibat kontra Eucharystia

Jest oczywiste, że Kościół katolicki — by odwołać się do sprawy, która zawsze robi karierę w mediach — boryka się z deficytem kapłanów. Przykłady: we Francji, w diecezji Bayonne (która sąsiaduje z diecezją Lourdes) wy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Miłość do Kościoła

Zastraszą nas na śmierć

Politycy kochają Kościół

Jezus i szatan

Podróż przez piekło


komentarzeFacebook