Papierowy Chrystus
Nazarejczyka znam z paru ksiąg spisanych kilkadziesiąt lat po Jego śmierci. W jaki sposób mogę powierzyć swoje troski komuś, kogo znam tylko z literatury? Jak mogę rozmawiać z kimś takim? Czy nie mógłbym równie dobrze mówić do kartki papieru?

I don’t want to talk about Jesus,
I just want to see his face

The Rolling Stones, Exile on Main Street

„Powierzcie swoje troski Chrystusowi”, oto hasło niejednego współczesnego kaznodziei. Jest to hasło ryzykowne. Dlaczego? Bo istnieje ryzyko, że większość słuchaczy odpowie na to wezwanie obojętnością. Dodam jednocześnie, ryzykując oskarżenie o bezbożność, że ową obojętność doskonale rozumiem.

Kim jest dla mnie Chrystus? Jest postacią znaną wyłącznie z literatury. W taki sam akurat sposób jak — na przykład — Juliusz Cezar. Oczywiście jest też element przekazu ustnego, tzn. osoby, które znały Jezusa z Nazaretu osobiście, opowiedziały o Nim osobom, które Go nie znały, te z kolei przekazały tę informację dalej i w ten sposób przez pokolenia informacja ta dotarła do mnie, ale po pierwsze, o tej bezpośredniej sukcesji wiem tylko z literatury; po drugie, informacja przekazywana ustnie przez dwa tysiące lat uległaby prawdopodobnie poważnemu zniekształceniu. Dlatego też prawdą jest twierdzenie, że znam owego Nazarejczyka z paru ksiąg spisanych kilkadziesiąt lat po Jego śmierci.

W jaki sposób mogę powierzyć swoje troski komuś, kogo znam tylko z literatury? Jak mogę rozmawiać z kimś takim? Czy nie mógłbym równie dobrze mówić do kartki papieru?

Nie jest to bynajmniej pytanie bezpodstawne ani problem wyssany z palca. Ośmielam się nawet twierdzić, że coraz bardziej masowe zjawisko (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Włodzimierz Fenrych - ur. 1955, absolwent historii sztuki na UAM w Poznaniu, obieżyświat, publikował w "Czasie Kultury", "Spotkaniach" i "Tygodniku Powszechnym", żonaty, ma trójkę dzieci, mieszka w Wielkiej Brytanii. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ojciec Oshida odchodzi do Domu

Niezaplanowana ciąża

Suszona ryba

Świeże powietrze

Imiona


komentarzeFacebook