Archwium > Numer 380 (04/2005) > Orientacje > Z dziejów pogardy dla najsłabszych

Z dziejów pogardy dla najsłabszych
Idea troski o zdrowie społeczeństwa za pomocą sterylizowania "małowartościowych jednostek" oraz urzędowego wtrącania się w wybór współmałżonka cieszyła się trudnym dziś do uwierzenia poparciem w wielu tzw. postępowych środowiskach.

„To, że przed wojną — napisała autorka książki Rasa i nowoczesność 1 — do Polskiego Towarzystwa Eugenicznego należało 9 tys. członków, znaczy, że te 9 tys. ludzi, większość z naukowymi tytułami, chciało przymusowej sterylizacji i selekcji na mniej i bardziej wartościowych członków społeczeństwa. Liczba eugeników odpowiada pałkarzom z ONR–ów, a jakoś nikt nie kwestionuje ich oddziaływania na świadomość społeczną i polityczną w dwudziestoleciu. Jeśli jeszcze raz usłyszę, że problemu nie ma, bo sterylizacji nie było, najwyżej kilku ministrów należało do PTE, zrobi mi się niedobrze”.

Fakt, że tradycyjny ruch eugeniczny został radykalnie skompromitowany przez hitlerowców, wydaje się główną przyczyną tego, że dziś się już prawie nie pamięta o tym, jak wielkie sukcesy osiągnął on w świecie demokratycznym. Idea troski o zdrowie społeczeństwa za pomocą sterylizowania „małowartościowych jednostek” oraz urzędowego wtrącania się w wybór współmałżonka cieszyła się trudnym dziś do uwierzenia poparciem w wielu tzw. środowiskach postępowych. Hitlerowcy realizowali — to prawda, że na swój brutalny sposób — wcześniejsze postulaty tych środowisk 2.

Po prostu świat wtedy zwariował, fałszywie uwierzywszy, że poprzez działania przeciwko chorym i słabym zdrowsze będzie społeczeństwo. Dość przypomnieć, że do roku 1914 aż 30 stanów USA wprowadziło ustawy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Salij OP - ur. 1942, dominikanin, duszpasterz, emerytowany profesor teologii UKSW, autor wielu książek i artykułów, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kremacja i "ogrody pamięci"

Prawda zakłamana bezdusznością

Spowiedź przez Internet

Wzywanie świętych, a Boża wszechobecność

Antysemicka lektura Starego Testamentu


komentarzeFacebook