Archwium > Numer 379 (03/2005) > Zmartwychwstanie > Miłość zmartwychwstaje

Miłość zmartwychwstaje
Życie i miłość są nierozerwalnie ze sobą związane. Jedno rodzi drugie. I nawet krzyż, śmierć i grób nie są w stanie tego związku rozerwać.

Znany film z gatunku science fiction Bicentennial Man opowiada historię robota Andrew, stworzonego przez człowieka jako doskonała pomoc w gospodarstwie domowym. Z biegiem czasu Andrew rozwija jednak własną osobowość i w końcu zakochuje się w kobiecie. Tym, co najbardziej odróżnia człowieka od takiego perfekcyjnego robota, jest poczucie czasu. Maszyny można włączyć i wyłączyć, mogą się zepsuć i zużyć, można je zniszczyć, ale nie doświadczają one upływu czasu, przemijania — nie potrafią umierać. Robot Andrew postanawia zatem stać się śmiertelny, chce się nauczyć umierać, by móc być zawsze ze swoją ukochaną — aż do śmierci.

Historia Andrew jest współczesną bajką opartą na wątku pojawiającym się w wielu starożytnych przekazach, opowiadających o miłości nieśmiertelnej istoty do śmiertelnego człowieka. Idąc za głosem miłości, rezygnuje ona ze swojej nieśmiertelności i dzieli z ludźmi ich los. Stare i nowe ujęcia tej historii łączy zawsze jedna i ta sama myśl: ceną życia dzielonego z człowiekiem jest śmierć. Ten, kto rzeczywiście pragnie być we wszystkim blisko człowieka, płaci za to życiem.

Jako technicznie doskonała maszyna stworzona do pomocy człowiekowi robot Andrew był nieśmiertelny. Jednakże jako istota, która kocha, czuje, współczuje, Andrew musi nauczyć się umierać. Człowiek, który kocha, czyni czas ukochanego człowieka swoim własnym czasem. To właśnie odróżnia miłość od profesjonalnego świadczenia pomocy, które jest zawsze czymś, co pochodzi z zewnątrz. Co (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Adam Kalbarczyk - ur. 1957, ksiądz, dr teologii, adiunkt UAM w Poznaniu, wykładowca homiletyki, germanista, tłumacz. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Przeskoczyć mur

Dopuścić Słowo do słowa

PYTANIA O ŻYCIE WIECZNE

okladka

SZCZĘŚLIWY LEŃ


komentarzeFacebook