Archwium > Numer 376 (12/2004) > Chrześcijanin w teatrze > Fabryka Działań Niezwykłych

Fabryka Działań Niezwykłych
Przy jednej z głównych ulic Szczecina w piwnicy pod sklepem z sukniami ślubnymi można znaleźć niewielką herbaciarnię i galerię Pod Sukniami. Tam Romek Zańko prezentuje prace artystów, którzy nie dbają o własne kariery. Mówi się o nich "niepełnosprawni".

Przemierza kilometry zniszczonym maluchem. Podróżuje po Polsce, poszukując ludzi, którzy tworzą w domach pomocy społecznej i warsztatach terapii zajęciowej.

— Dla mnie to, co oni robią, jest świetne, tylko do tej pory było pokazywane w nie najlepszy sposób — mówi Romek Zańko — dlatego zwróciłem się do znanych szczecińskich artystów o pomoc przy aranżowaniu wystaw. Jerzy Lipczyński i Maciej Woltman to osoby, na których pomoc zawsze może liczyć.

Wnętrze herbaciarni — nieotynkowane, pociągnięte różnymi kolorami ściany, ruszające się płyty chodnikowe na podłodze, nieprzeciętny wybór herbat i sałatek — świadczy o fantazji gospodarza.

— To jedno z nielicznych miejsc w Szczecinie, w którym naprawdę coś się dzieje — mówi studentka–wolontariuszka, która spędza tu każdą wolną chwilę. — Galeria przyciąga ludzi twórczych, którzy chcą coś zrobić dla innych.

Podobno właśnie tu chodzi się na wagary.

Zanim wpadł na pomysł stworzenia galerii, prowadził sklep z indyjskimi ciuchami. Jednak to nie wystarczało mu jako pomysł na życie. Już wcześniej w Warszawie zetknął się ze wspólnotami Wiary i Światła. Tam poznał muminki, czyli osoby z upośledzeniem umysłowym.

— Od początku mnie zafascynowali. Był tam Wiesio, który za każdym razem, gdy ktoś grał lub śpiewał, wychodził naprzeciw i z wielką (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magda Dakowska-Kamińska - absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie i Wydziału Polonistyki UW, od sześciu lat współtworzy Teatr Klamra należący do kręgu "teatru dla życia", który brał udział m.in. w Święcie Aniołów oraz w przeglądzie Teatry w Podwórku organizowanych przez Galerię pod Sukniami, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Wieczny Mityng

Skarb i łachmany

HISTORIA JEDNEGO PRZEBOJU

Ukryte ziarno naszego Zakonu

Słowo od Prowincjała Dominikanów


komentarzeFacebook