Archwium > Numer 374 (10/2004) > Rozmowy w drodze > Hip-hop receptą na katechezę?

Hip-hop receptą na katechezę?
Moi uczniowie zastanawiają się, czy da się wierzyć w Boga i żyć normalnie, po ludzku. Oczekują, żebym im pokazał, że w tym świecie warto wierzyć w Boga. To nie jest łatwe.

Czy gdyby to od Ciebie zależało, cofnąłbyś decyzję sprzed trzynastu lat i powrócił z katechezą do salek parafialnych?

Kiedyś w czasie panelu powiedziałem, że trzynaście lat temu katecheza w Polsce została zamordowana. Jeden z uczestników mówił oburzony, że powrót katechezy do szkoły dokonał się na osobiste życzenie Ojca Świętego. Niezrażony tym powiedziałem, że gdyby to ode mnie zależało, nie zgodziłbym się na jej przeniesienie do szkoły.

Wiemy, że wróciłeś z katechezą do salek przykościelnych. Jak do tego doszło?

Trzy lata temu przyjechałem do klasztoru w Szczecinie. Moim zadaniem było uczenie w LO. Cieszę się z doświadczeń, które nagromadziłem. Na początku, aby poznać się z ludźmi, trochę ich oswoić i — co tu kryć — także kupić, wykorzystywałem swoje żelazne tematy. Takie, że w czasie zajęć ludzie dosłownie jedzą mi z ręki. Wcześniej sprawdzało się to przez parę lat, a tu — kompletna klapa. Dostałem taką klasę, której uczniowie mieli mnie gdzieś. Tematy i zajęcia padały jeden po drugim. Uznali, że rela będzie polegała na jedzeniu, przepisywaniu zadań na przedmioty, które się liczą. Przy okazji parę osób, tych bardziej religijnych, może sobie słuchać. Szlag mnie trafił.

Wyobraź sobie taką sytuację. Prowadzę zajęcia i w pewnej chwili słyszę grające radyjko. Dziewczyna w ostatniej ławce przepisuje sobie zadanie i słucha radia. Zatrzęsło mną. Z czymś taki (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marek Kosacz OP - ur. 1966, dominikanin, twórca portalu www.lutownica.dominikanie.pl dla katechetów. Mieszka w Gidlach. (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Najtrudniejsza modlitwa

OKŁADKA

NIE BĘDĘ CHODZIŁ NA RELIGIĘ

Moja zupa jarzynowa

Jakiś niepokój


komentarzeFacebook