Archwium > Numer 371 (07/2004) > W Europie > Etyka przeciw nienawiści

Etyka przeciw nienawiści
Pokój, wolność i bezpieczeństwo zglobalizowanego świata wymagają od obywateli poszanowania moralnych wartości i jedynie one mogą zagwarantować współistnienie wszystkich ludzi.

Środki przekazu regularnie informują nas o aktach, które nazywamy terrorystycznymi, ponieważ ich konsekwencje dotykają niewinnych ludzi. Wielu mieszkańców naszej planety zaczyna odczuwać strach, że niespodziewanie może się wydarzyć coś groźnego, co sprawi, iż oni albo ich bliscy stracą życie, zdrowie albo majątek. Pierwszego maja 2004 roku nie tylko wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, ale dokonało się coś więcej: związaliśmy się z globalizującym się światem, który niesie naszemu państwu nie tylko wiele dobrego, ale również nowe niebezpieczeństwa i zagrożenia. Jeśli ten świat ma się stać ludzki, przyjazny i sympatyczny, będzie wymagał ludzi przygotowanych i dojrzałych, kierujących się „powszechnym etosem”. Nasze czasy w znacznie większym stopniu będą wymagały od każdej jednostki poszanowania takich wartości jak wolność, równość, braterstwo, solidarność, tolerancja, szacunek wobec przyrody i odpowiedzialność za nią. Ludzie będą musieli się bardziej zastanowić nad przyczynami skrajnego ubóstwa, nad zachowaniem czystej, zdatnej do picia wody i czystego powietrza, będą musieli postępować w stosunku do bogactw naturalnych bardziej odpowiedzialnie. To są wartości, które mogą służyć jako inspiracja do przemyśleń o globalnej etyce.

Jacy są współcześni ludzie? Tych, którzy wyznają wspomniane wyżej wartości etyczne, nie ma wielu. Miliardy ludzi, nie zastanawiając się nad globalną etyką, nad odpowiedzialnością wobec Ziemi 1, żyją w groźnym dla świata przekonaniu, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Josef Dolista - ur. 1954 r., czeski teolog i filozof, profesor teologii dogmatycznej, wykładowca teologii dogmatycznej, fundamentalnej i ekumenicznej oraz filozofii i bioetyki, kierownik katedry filozofii i socjologii Wyższej Szkoły CEVRO w Pradze, profesor kontraktowy na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, autor wielu książek i artykułów. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Za wszelką cenę?

Zatrzymać ruchome piaski

TYLKO DUSZA JEST NIEŚMIERTELNA

Oskarżanie Kościoła o zdradę Ewangelii

W poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni


komentarzeFacebook