Archwium > Numer 365 (01/2004) > Biuletyn lednicki > Daj się złowić Rybakowi!

Daj się złowić Rybakowi!

Z błogosławieństwem samego Ojca Świętego rozpoczęły się przygotowania do ósmej Lednicy. Spotkanie organizowane jest, jak co roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, która wypada 29 maja 2004. Organizatorzy zakładają jednak możliwość przesunięcia terminu na czas ewentualnej wizyty Ojca Świętego w Polsce.

Treścią tegorocznego spotkania na Polach Lednickich będzie 21 rozdział Ewangelii św. Jana o obfitym połowie ryb i o egzaminie, który Pan Jezus uczynił świętemu Piotrowi, pytając go, czy Go miłuje. Szykują się zatem dwa wielkie obszary tematyczne, dwie sceny.

Pierwszą z nich jest połów ryb. Po nieudanym połowie Pan zwraca się do Piotra, doświadczonego rybaka, aby zarzucił sieci jeszcze raz, a ten czyni to. Piotr, zaufawszy słowu Pana, wypływa i łowi taką liczbę ryb, że ledwie może wyciągnąć sieci.

Na Lednicy zaplanowana jest wielka inscenizacja tego ewangelicznego połowu. Rybacy w Jastarni już plotą olbrzymie sieci, które zostaną rozwieszone nad głowami zgromadzonych, co pozwoli przeżyć w sposób symboliczny, że wszyscy jesteśmy rybami złowionymi przez samego Chrystusa. Piekarze z całej Polski upieką chleby w kształcie ryby, które staną się symbolami obfitego połowu.

Druga część spotkania nad Lednicą to wspólny posiłek przy ogniskach, tak jak w Ewangelii, ze zgromadzonych chlebów — ryb. Następnie odbędzie się egzamin, który Pan Jezus uczynił Piotrowi nad brzegiem jeziora. „Czy kochasz? Czy kocha (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

okladka

okladka

Refleksje po lekturze artykułów

okladka

okladka


komentarzeFacebook