Pytania o przyjaźń
Fenomen przyjaźni mówi nam o miłości, że jest możliwa... i że jest to taka miłość, która potrafi sama siebie przekraczać w dziękczynieniu wobec jej Źródła i jej Gwaranta.

Lament nad językiem

Mówić o przyjaźni — niektórych to krępuje, zwłaszcza mężczyzn; jedni uważają, że nie ma potrzeby o niej mówić; drudzy, że jest to sfera tak tajemnicza, iż jeśli uczciwie do tego zagadnienia podejść, niewiele jesteśmy w stanie wyrazić. Dlaczego Ojciec zgodził się o niej mówić?

Cezary Wodziński swego czasu przypomniał słowa Sokratesa, że marna odpowiedź wynika ze źle postawionego pytania, pytania pozornego, które próbuje przemycić ustaloną już uprzednio odpowiedź. Pytający nie chce się dowiedzieć, co myśli jego rozmówca, raczej oczekuje potwierdzenia swych przekonań, które niekiedy są pełne zwykłych uprzedzeń. Być może dlatego, że źle pytamy o przyjaźń, napotykamy na opór ze strony partnerów naszych rozmów. Niechęć do rozmów o przyjaźni spowodowana jest również wszechobecnym voyeuryzmem — rozmówca czuje się przepytywany z tego, co bardzo osobiste, i w naturalnym odruchu, zmęczony natrętnymi spojrzeniami podglądaczy, stawia barierę lub myli pogoń, mówiąc, że jest to sfera bardzo tajemnicza. Podejrzewam i głębsze przyczyny. Jedną z nich jest niewystarczalność języka. Opowiadając o przyjaźni, wielu z nas może nagle się zatrzymać i pomyśleć: „To wcale tak nie wygląda. Trudno mi wyrazić, co przeżywam, moja opowieść to tylko cień tego, co tak naprawdę się wydarza”.

Cysterska droga

Próbuję odpowiedzieć na twoje pytania również dlatego, że należę (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michał Zioło OCSO - ur. 1961, drogę zakonną rozpoczynał jako dominikanin, w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1995 roku przeszedł do trapistów. Jest autorem książek, m.in. "Dziennik Galfryda"; "Bobry Pana Boga"; "Mamo, mamo, ile kroków mi darujesz?"; "Piosenka humbaka". Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa W drodze ukazał się wywiad-rzeka z Michałem Zioło pt. "Po co światu mnich?" Mieszka w opactwie Notre-Dame d'Aiguebelle na południu Francji. (wszystkie teksty tego autora)

Łukasz Popko OP - ur. 1978, dominikanin, biblista, wykładowca w EBAF w Jerozolimie i w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. Mieszka w Jerozolimie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Najważniejsze chwile...

Benedyktyńska kwoka

Nieznośny ciężar okruchu

O konfliktach

KIBOLE


komentarzeFacebook