Odbudować mosty
Ksiądz o dużej kulturze wewnętrznej będzie umiał lepiej odpowiedzieć na potrzeby wiernych, z nimi rozmawiać, ich zrozumieć. Będzie bardziej otwarty na życie duchowe, na życie Boże, na modlitwę.

1.

Poetka i aktorka lwowska Beata Obertyńska została zaaresztowana przez NKWD i wywieziona za Koło Polarne. Po miesiącach koszmarnych przesłuchań znalazła się w obozie koncentracyjnym, gdzie ostatecznie opadła z sił. Odesłana do sangrodka — tzn. szpitala, przetrzymywana w okropnych warunkach, powraca do siebie. I oto pewnego wieczoru:

(...) kiedy miałam już dawać nurka w naszą jamę — coś niebu stało się — znowu. Zaczęło oddychać. Tylko tak mogę to określić. Oddychać kolorami... Nie mogąc być sama z mym zachwytem, na oślep, potykając się na schodkach, wpadłam do kretowiny. Wiedziałam, że tylko Długa Krystynka przebaczy mi, jeśli ją zbudzę.
   — Krystynka! Na miłość Boską! Zorza!
   Niebo tymczasem rozkołysało się całe, od jednego brzegu po drugi. Szły po nim oddechy faliste, niknące, rzekłbyś, od dotyku spojrzenia. Jakieś zjawy, jakieś błony, biorące się nagle i nie wiadomo skąd, a wlokące na sobie zwiewne, przyćmione kolory: biały, bananowy, zielony, cytrynowy, błękitnawy... Gwiazdy odleglejsze jakby i bardziej niż zwykle nieruchome, widać wyraźnie poprzez te wędrujące płynne kotary. Parę razy chuchnęło na niebo czymś, co miało kształt srebrzystych sopli czy fiszbin. Po tych lodowych frędzlach od jednego ich końca po drugi przebiegało drobne, świetliste drżenie niby dźwięk chromatycznej gamy idącej po strunach. I nikło. I zaraz po drugiej stronie nieba brało się nowe. I znowu znikło.
   I tak (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marek Starowieyski - ur. 1937, kapłan archidiecezji warszawskiej, profesor nauk teologicznych, specjalizujący się w historii wczesnego chrześcijaństwa i patrologii, jest emerytowanym wykładowcą Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał też m.in. w Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum oraz w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie. Obecnie jest profesorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Autor wielu książek i artykułów naukowych i popularnonaukowych; ostatnio wydał "Z historii wczesnego chrześcijaństwa" (Petrus, Kraków 2015). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CODZIENNOŚĆ PIERWSZYCH WSPÓLNOT

O książce katolickiej myśli kilka

JAK TRWOGA, TO NA CHWILKĘ DO BOGA

Przerwać rytualny taniec

WZROK


komentarzeFacebook