Dlaczego... jeszcze?
Dwa zdarzenia z historii Rosji, które pragnę przytoczyć, mrożą krew w żyłach. Czy w historii innych narodów - również polskiego - nie miały miejsca zdarzenia podobne? Nie wiem.

Hitleryzm i bolszewizm — albo inaczej sowiecki komunizm — dwa najstraszniejsze zjawiska w dwudziestowiecznej historii, narodziły się tuż obok nas, za miedzą. Dotknęły nas, na różny sposób uczyniły swoimi ofiarami. Dlaczego pojawiły się w Niemczech i w Rosji? Na to pytanie winni nade wszystko odpowiedzieć Niemcy i Rosjanie 1 jednak odpowiedź nie może być dla nas obojętna.

Jeden z fundamentalnych problemów powojennej myśli niemieckiej należy określić następująco: jak hitleryzm mógł zaistnieć w Niemczech, w niemieckim narodzie? Jest to zagadnienie, obok którego nie przeszedł obojętnie bodaj żaden współczesny niemiecki myśliciel. Nie ma tu prostych rozwiązań i odpowiedzi: wielka niemiecka kultura i komory gazowe, niemiecka duchowość i holocaust — to zjawiska, które dzieli przepaść. Badacze starają się odnaleźć głębsze przyczyny hitleryzmu tkwiące w niemieckiej historii. Bez właściwej diagnozy zjawiska pozostanie otwarta możliwość popełnienia tych samych lub podobnych błędów w przyszłości.

Rosyjscy myśliciele emigracyjni, kontynuując tradycję WiechowDe profundis 2 od początku, którym była rewolucja bolszewicka i ich wypędzenie lub emigracja z kraju, szukali odpowiedzi na pytanie, jak i dlaczego upadła Rosja, oraz na bardziej fundamentalne: jak w Rosji, z jej blisko tysiącletnią chrześcijańską tradycją, mógł pojawić się bolszewizm. Jak (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Zdzisław Nowicki - 1951-2006, ekonomista, ambasador RP, w latach 1992-1998 oraz 2000-2004 przebywał na placówkach dyplomatycznych w Sankt Petersburgu, Charkowie i Astanie, publikował po polsku, rosyjsku, ukraińsku, białorusku i angielsku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Władyka Beniamin

Język modlitwy

Czerwona stuła XKB

Pustelnia Optyńska

Monastyr Nadziei


komentarzeFacebook