Archwium > Numer 342 (02/2002) > Duch Asyżu > Między nietolerancją a relatywizmem

Między nietolerancją a relatywizmem
Ekumenizm nie może zostać pomylony z dialogiem międzyreligijnym, ale obydwie postawy przywołują się jak dwa oblicza jednego wspólnego pragnienia jedności.

Na przestrzeni wieków 1 niemało ludzi wierzących optowało za jedną z przeciwstawnych postaw: czasami byli nietolerancyjni wobec mężczyzn i kobiet, którzy nie wyznawali tej samej wiary; czasami ich zachowanie cechował relatywizm, czyli stanowisko, według którego wszystkie religie są równie dobre i w taki sam sposób mogą doprowadzić do zbawienia.

Łatwo zauważyć, że niebezpieczeństwo czyha na chrześcijanina z jednej i z drugiej strony. Pierwsza pokusa dominowała być może w przeszłości w królestwach czy cesarstwach, które uważały, że ich zadaniem jest obrona prawdziwej religii nauczanej przez Chrystusa. Sądzono, że za wszelką cenę należy nawrócić niewiernych. Jeśli jednak odmawiali oni i nie zamierzali dać się zdobyć dla wiary, nie wahano się wypędzać ich, a nawet zabijać. Druga pokusa cechuje przede wszystkim nasze czasy: w obliczu rozmaitości wierzeń i praktyk religijnych, które są współcześnie przenoszone do naszych społeczeństw, podlegamy ryzyku niezauważania niezbywalnej oryginalności wiary chrześcijańskiej oraz uznania, że wszystkie religie są równoznaczne.

Jak zachować otwartość na innowierców, nie popadając w relatywizm? I na odwrót, jak pozostać wierny swoim przekonaniom, nie pozwalając, żeby doprowadziło to do przyjęcia postawy wykluczającej?

Uznanie wolności religijnej

Pierwszy przykład dotyczy postawy chrześcijan wobec innowierców, którzy w imi (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michel Fédou SJ - ur. 1952, jezuita, doktor teologii, filolog klasyczny, wykładowca w Centre S?vres w Paryżu, doktorat napisał na temat "Chrześcijaństwo i religie pogańskie w <>". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kościół katolicki na Tajwanie

Sołowjow

STAROŚĆ NIE JEST DLA MIĘCZAKÓW

MIŁOSIERNE SŁUCHANIE

SLALOM PRZEZ NIEDOCZAS


komentarzeFacebook