Archwium > Numer 342 (02/2002) > Listy ze świata > Zwodniczy Harry czy sympatyczny Potter

Zwodniczy Harry czy sympatyczny Potter
Chrześcijańskie Stany podzieliły się na dwa obozy: zagorzałych wielbicieli i zapamiętałych przeciwników powieści Joanne Rowling. Harry Potter stał się przyczyną kolejnej potyczki w wojnie kultur.

Najpierw był niebywały sukces. W ciągu czterech lat 48 milionów sprzedanych egzemplarzy, wydanych w 110 krajach w przekładzie na 40 języków. Pociągnęło to za sobą nieprzeliczone rzesze młodych fanów, którzy, co powszechnie odnotowywano jako zjawisko chwalebne, po raz pierwszy odłożyli komiksy i gry komputerowe i z błyskiem w oku zabrali się do czytania książek. Na tej fali autorka zyskała status gwiazdy światowej porównywalny z popularnością grup muzyki rockowej w latach 60. i 70.

Akcja książek Joanne Rowling rozgrywa się w akademii sztuk czarnoksięskich. Magia, która działa tak sprawnie jak technika, została przedstawiona jako zjawisko pozytywne, choć czasami niebezpieczne. Głównym tematem jest walka dobra ze złem. Trzeba przyznać, że walka ta to nie przelewki. Zdarzają się ofiary, nawet śmiertelne.

Magia, okultyzm i brak autorytetu

Connie Neal, autorka książki Co chrześcijanin ma zrobić z Harrym Potterem? (WaterBrook Press 2001) słusznie stwierdza, że ocena powieści Rowling zależy od punktu widzenia — albo uważa się je za podręczniki czarnej magii, albo za udane utwory z dziedziny fantastyki dla dzieci. Niektórzy amerykańscy rodzice reprezentujący pierwszą grupę zareagowali alarmistycznie. Zakazali swoim dzieciom czytania tych książek, podjęli kampanię publiczną, wystąpili do sądu przeciw szkołom, w których na lekcjach czyta się fragmenty powieści. Ich zdaniem, magia jest tak samo niebezpieczna, jak „bezpieczny seks”. Z (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Joanna Petry Mroczkowska - dr nauk humanistycznych, tłumaczka, eseistka, krytyk literacki. W związku z pobytem w Stanach Zjednoczonych zajmuje się w ostatnich latach głównie tematyką dotyczącą kultury amerykańskiej oraz chrześcijańskiego feminizmu. Publikuje także w "Znaku", "Więzi", "Ethosie", "Tygodniku Powszechnym" i "Liście". W 2012 roku w wydawnictwie WAM ukazała się jej książka "Feminizm-antyfeminizm. Kobieta w Kościele". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Rodzicom trzeba pomóc

AMERYKAŃSKI PAPIEŻ

Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych

Gdzie ty, tam On

Wtorek w Nowym Jorku


komentarzeFacebook