Archwium > Numer 341 (01/2002) > Recenzje > Nadzieja wśród lęku

Nadzieja wśród lęku
Na świecie każdego roku około 50 milionów kobiet poddaje się aborcji. Oznacza to, że 50 milionów mężczyzn traci swoje dzieci. Około 100 milionów dziadków nie ma szans ujrzeć swych wnuków.

Książka Nie trać nadziei. Problemy kobiet po aborcji autorstwa Williama F. Maestri, amerykańskiego duszpasterza z diecezji Nowy Orlean, który na co dzień niesie pomoc kobietom zranionym aborcją, jest zbiorem ośmiu refleksji nad słowami Jana Pawła II skierowanymi do kobiet, które w ten sposób zabiły własne dziecko. Papież w Evangelium vitae — encyklice o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego zwraca się do milionów kobiet na całym świecie żyjących często w beznadziejnym otępieniu, w niewierze, trwających w nieświadomości, że możliwe jest pojednanie, oraz w przeświadczeniu, że nie ma dla nich uzdrowienia. Ojciec Święty, jak pasterz szukający zagubionej owcy, niestrudzenie pragnie ich nawrócenia, przemiany bólu i rozpaczy w początek nowej drogi, odrzucenia kultury śmierci, aby kształtować cywilizację życia i miłości.

Autor, podążając śladem słów papieskiej encykliki i czerpiąc z własnego doświadczenia duszpasterskiego, przeciwstawia się twierdzeniu, że aborcja jest indywidualną, prywatną sprawą kobiety poddającej się zabiegowi. Podkreśla fakt, że następstwa tego wydarzenia dotykają wszystkich jego uczestników — matki, ojców i rodzeństwo nienarodzonych dzieci, personel medyczny dokonujący zabiegu, niemych świadków tragedii. W tekście znajdujemy troskę o kobiety, które nie dokonały aborcji, ale są owładnięte strachem przed rozwijającym się w nich życiem. Ich sytuacja porównana jest do położenia Maryi, która (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Katarzyna Karczewska - ur. 1969, polonistka, mężatka, matka czterech synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Między pewnością a nadzieją

Ars, Cluny, La Salette

WYNOKWIANIE

Płyń, mój bluesie, płyń...

Życie wieczne dla każdego?


komentarzeFacebook