Archwium > Numer 459 (11/2011) > Kontrowersje > KOCHAM CIĘ, MÓJ WROGU

KOCHAM CIĘ, MÓJ WROGU
Gdyby jakiś zespół muzyczny zaśpiewał "Żydzi do gazu", byłby skończony, jeśli śpiewa "Chrześcijanie do lwów", może liczyć na poklask.

AKCJA PALENIA KSIĄŻEK W BERLINIE W 1933 ROKU / FOT. HULTON-DEUTSCH COLLECTION / CORBIS


Zamieszanie wokół Adama Darskiego, posługującego się pseudonimem Nergal, zaczęło się we wrześniu 2007 roku, gdy podczas koncertu w klubie „Ucho” w Gdyni wokalista zespołu deathmetalowego Behemoth podarł Biblię, a jej strzępy rozrzucił wśród publiczności. Jednocześnie nazwał Pismo Święte „kłamliwą księgą”, a Kościół katolicki „największą zbrodniczą sektą”. Proces o obrazę uczuć religijnych, który wytoczył Darskiemu przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak, przyczynił się niewątpliwie do spopularyzowania piosenkarza, ponieważ o kolejnych odsłonach przewodu sądowego, uniewinnieniach i apelacjach szczegółowo donosiły media. Oliwy do ognia dolały dwa wydarzenia, które zbiegły się mniej więcej w tym samym czasie. Najpierw Telewizja Polska zatrudniła Adama Darskiego jako jurora w programie „The Voice of Poland”, co pociągnęło za sobą protesty zainspirowane przez biskupa Władysława Meringa. W internecie rozpowszechniany był gotowy formularz, który wystarczyło podpisać i wysłać do prezesa Juliusza Brauna na Woronicza:

„Stanowczo protestuję przeciwko lansowaniu w TVP 2 Adama Darskiego »Nergala«, znanego szerokiej opinii publicznej głównie z propagowania satanizmu, profanacji Biblii i krzewienia nienawiści wobec Kościoła katolickiego. Angażowanie go jako jurora w programie »The Voice of Poland« jest stawianiem go jako autorytetu i wzorca dla milionów widzów, zwłaszcza młodych, do których adresowany jest ten program. Jest to sprzeczne z misją Telewizji Polskiej jako instytucji pub (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Droga wiarygodności

Wielka szansa dla Kościoła

NAUKA O PIĘKNIE

ASCEZA

NIECIERPLIWOŚĆ


komentarzeFacebook