Ten przeciwnik nie gra fair
Cierpienie jest bez sensu, trzeba stanąć na głowie, żeby je zniszczyć. Mówienie, że cierpienie dziecka może wywołać przełom w życiu jego rodziców, to dla mnie horror. Nie wyobrażam sobie Boga, który przez cierpienie dziecka chce zmieniać światopogląd rodziców, to nie mógłby być mój Bóg.

Dlaczego zostaje się onkologiem?

 

No jak to... Żeby ktoś, kto jest chory, wyzdrowiał, ktoś, kto miał umrzeć, nie umarł...

Ale śmierć i tak przychodzi.

Lekarz musi pogodzić się z tym, że ona istnieje. Inaczej — zwariuje. Ja wciąż strasznie się z tym męczę. Dorosły człowiek ma wady, zalety, zrobił coś dobrego, coś złego, jakoś zapisał swoje życie, może bardziej naturalne wydaje się, że w pewnym momencie odchodzi. To, że umiera dziecko, jest absolutnie nienormalne, nie do zniesienia. Niedawno kilkuletni umierający pacjent zapytał mnie: „Dlaczego zachorowałem? Przecież byłem grzeczny”.

I co mu Pani odpowiedziała?

Najpierw przez kwadrans próbowałam się nie rozpłakać. Później tłumaczyłam, że choroba jest jak ruletka... Pan wygląda na zagrypionego, proszę pamiętać, że nawet z grypy można nie wyjść cało.

Gdy Pani przegrywa, nie jest Pani głupio?

Widzi Pan, przeciwnik, z którym walczymy, niestety, czasem oszukuje. Gdy idę do ordynatora po zatwierdzenie wyroku, gdy żegnam się z pacjentem na amen, muszę wiedzieć, że zrobiłam wszystko. To jest moja obsesja.

Ale może gdzieś tam, na świecie, jest jeszcze jakiś profesor, jakaś nowa terapia. Może nie z Pani winy przeoczona...

Ja muszę mieć pewność. Choćby najbardziej subiektywną. Gdyby nie ona, zwari (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

Marta Perek - asystent w klinice onkologii dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

PRZYSZŁOŚĆ PRZESZŁOŚCI

Najbardziej przejmujący serial

IDĘ SPAĆ

Niezbudżetowany święty

UPADŁY I ŚWIĘTY


komentarzeFacebook