Archwium > Numer 322 (06/2000) > U źródeł > Krzyżyk z lufy czołgu

Krzyżyk z lufy czołgu
Lednica to poszukiwanie języka wiary. Dlatego nazywam tabliczki z dekalogiem, kartą kredytową. Jest to melanż bardzo nośny. Żyjemy na kredyt, zaufawszy Panu Bogu. Żyjąc wedle Jego przykazań, posiądziemy życie wieczne.

Ojcze, jakie symbole zawładną religijną wyobraźnią uczestników tegorocznej, czwartej już Lednicy?

Przede wszystkim Ewangelia według św. Łukasza z błogosławieństwem i piękną dedykacją Jana Pawła II. Znalazły się w niej także wszystkie dotychczasowe lednickie przesłania Papieża.

Wręczanie Ewangelii to jest gest, który stosują biskupi w czasie kolędy. Roman Brandstaetter powiadał, że wszyscy mamy w domu Pismo święte, ale nikt go nie czyta. Napisał opowiastkę zatytułowaną „Lament nieczytanej Biblii”. Czy Ojciec wierzy, że losy „Ewangelii lednickiej” będą inne?

To jest kolejny przejaw wiary, że jak ludzie dostaną do ręki, to zaczną czytać, choćby z nudów, a potem się rozpalą. Niechby kilkadziesiąt osób z tych kilkudziesięciu tysięcy. Warto ten cały wysiłek ponieść choćby dla nich. Dzisiaj jest trochę inaczej — podaniu Ewangelii do ręki powinno towarzyszyć słowo i to słowo sformułował bardzo pięknie Jan Paweł II.

Oprócz Ewangelii każdy uczestnik otrzyma replikę najstarszego krzyża znalezionego na polskich ziemiach. Będzie on znakiem rozpoznawczym „ledniczan”, tak jak obecnie jest nim pierścień z zeszłorocznego spotkania. Cały cymes polega na tym, że te mosiężne krzyżyki zostały wykonane z lufy czołgu stopionej razem z blachą miedzianą. Materiał zorganizowali księża z diecezji opolskiej. To jest rzeczywiście czołg przetopiony na krzyże, broń na lemiesze. Następnym rekwizytem mającym pobudzić wyobraźnię są tablicz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Wiara jak ser

KASZTAN

Szlifiernia diamentów

Czy można zdradzić tatry?

FURTA


komentarzeFacebook