Przyszłość
Odkrycie pragnienia Boga jest zaledwie pierwszym etapem. Potem przychodzi kolejny, trudniejszy, bardziej wymagający: odkrycie, że Bóg nawołuje mnie do wyjścia z siebie, bym kroczył ku Niemu. Następnym zadaniem jest budowanie wspólnego domu dla ludzkości, w którym mógłby żyć Bóg.

Czy zakon przeżywa kryzys powołań?

 

Tego bym nie powiedział. Obecnie jeden na sześciu zakonników to brat odbywający formację. Wolałbym, żeby stosunek ten wynosił jeden do czterech, ale i tak, jak na świat zachodni, mamy całkiem niezłą liczbę powołań.

W Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Niemczech, w Anglii i w Polsce liczba ta krzepiąco rośnie. Inne prowincje — włoska, belgijska francuskojęzyczna, kanadyjska — zaczynają zdradzać symptomy powrotu do równowagi. Martwi sytuacja w Irlandii, Holandii, Belgii flamandzkojęzycznej i Hiszpanii. Myślę, że każdy tradycyjnie katolicki kraj musi przejść okres kryzysu, obojętności, odrzucenia. W latach siedemdziesiątych przeżyliśmy go we Francji, Anglii i Niemczech. Teraz powoli się z niego wydobywamy.

Dla narodów, które zaznały dużej biedy, tak jak to pokazuje przykład Irlandii czy Hiszpanii, przekształcenie się w społeczeństwa konsumpcyjne jest początkowo czymś bardzo ekscytującym. Na kogoś, kto żył w biedzie, kto głodował, obfitość działa niewątpliwie jak silna pokusa. Dotyczy to pierwszego pokolenia, kolejnych natomiast już nie. Nie sądzę, by którekolwiek społeczeństwo było w stanie zbyt długo tłumić pragnienie Boga.

Odkrycie pragnienia Boga jest zaledwie pierwszym etapem. Zachód przeżywa obecnie okres agnostycyzmu czy też, powiedzmy, ateizmu przyjaznego religii. Ludzie czytają książki dotyczące duchowości, New Age, interesują (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Timothy Radcliffe OP - ur. 1945, dominikanin, wieloletni wykładowca Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1992-2001 generał Zakonu Kaznodziejskiego. W Polsce ukazały się jego książki: "Nazwałem was przyjaciółmi" (2002), "Globalna nadzieja" (2005), "Siedem ostatnich słów" (2006) oraz "Po co chodzić do kościoła?" (2009). Mieszka w Oksfordzie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

W PUBIE O KAZANIACH

Głoszenie słowa

Siedem słów Jezusa

Źródła nadziei

Odwaga


komentarzeFacebook