Archwium > Numer 327 (11/2000) > Reportaż > Chłopaki a zakręt na drodze

Chłopaki a zakręt na drodze
Dom dla narkomanów w podpoznańskiej Wierzenicy jest zupełnie inny niż większość ośrodków odwykowych. Zamiast krat - autorytet. Zamiast żelaznej dyscypliny - normalność.

Zaczęło się od Macieja. Nie, właściwie od rekolekcji dla tzw. „trudnej młodzieży” w Konarzewie. Albo może: od Macieja po kolejnym Konarzewie. — Zapytał, czy mogę go przenocować — ks. Przemysław Kompf opowiada i szuka w szafie swojej korespondencji do kurii w sprawie utworzenia ośrodka stałego pobytu dla takich jak Maciek. — Wtedy stanąłem przed prostym wyborem: czy moje słowa o nowym życiu znajdą odbicie w rzeczywistości, czy...

— O, mam! — ożywia się, otwierając listy do arcybiskupa.

„Ci ludzie zaczynają widzieć, że coś jest nie tak — pisze o swoich chłopakach. — Chcą coś zrobić ze sobą, ale nie mają gdzie się podziać. Próbują robić coś sami, ale im to nie wychodzi. Dlatego jest potrzeba domu chrześcijańskiego, który nauczyłby ich na nowo żyć. Cudem jest, że wiele takich osób nam zaufało. Ale nie wystarczą dobre słowa i rady. W uszach nie raz słyszałem słowa św. Jakuba: «Jeśli brat lub siostra nie mają odzieży lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: idźcie i najedzcie się do syta — a nie da im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała — to na co się to przyda?»”.

Chłopaki a stara plebania

— Gdyby nie oni, zanudziłbym się tutaj — proboszcz Kompf macha ręką w stronę dachów Wierzenicy. Malutka, podpoznańska wieś. Większość jako tako zaradnych mieszkańców jeździ do pracy do Poznania. Reszta próbuje żyć z rolnictwa. Śluby, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Agnieszka Hyży - absolwentka prawa UAM, dziennikarka "Życia Wielkopolski", współpracowała z tygodnikiem "Wprost", mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Sprzedam wagę Temidy. Tanio

Święci albo nienormalni

Chleba i igrzysk

Ewangelia daje czadu

MĘDRCY ZE WSCHODU


komentarzeFacebook