PRAWDA O SOBIE
Poczucie winy, żal za grzechy to nie tylko przeżycia emocjonalne. To również zaangażowanie świadomości i zdolność do samooceny.

MACIEJ MAZUREK: Spowiedź jest coraz częściej postrzegana w oderwaniu od kontekstu religijnego, metafizycznego. Świadczy o tym choćby to, że zestawia się ją z psychoterapią. Jest ksiądz jednocześnie psychoterapeutą i spowiednikiem. Czy uprawnione jest takie zestawienie?

KS. DARIUSZ LARUS: Trudno mi sobie wyobrazić spowiedź świętą oderwaną od religijnego kontekstu. To nie jest możliwe. Zdarza się niekiedy, że ludzie, przystępując do niej, szukają głównie ulgi i sposobu uwolnienia się od poczucia winy. Na tym mocniej się koncentrują. Chcą zrzucić z siebie „balast” grzechów – i to może być takie psychoterapeutyczne i „odbarczające” – ale nie tylko o to chodzi w spowiedzi świętej. Nie chodzi o ulżenie sobie. Współczesne społeczności oferują ludziom naprawdę niezliczone sposoby radzenia sobie z trudnościami wynikającymi ze strachu, rozpaczy, choroby. Nie trzeba iść do spowiedzi, by uzyskać adekwatną pomoc. Mamy różnego rodzaju poradnictwa, grupy wsparcia, gabinety psychoterapeutyczne i psychiatryczne. Spowiedź naprawdę nie jest tu jedynym rozwiązaniem. Ona ma swój własny, unikatowy charakter. W Katechizmie Kościoła katolickiego czytamy między innymi, że Jezus „jako lekarz naszych dusz i ciał, który odpuścił grzechy paralitykowi i przywrócił mu zdrowie ciała, chciał, by Kościół mocą Ducha Świętego kontynuował Jego dzieło uzdrawiania i zbawiania” (1421). W sakramencie pokuty i pojednania chodzi o odpuszczenie grzechów i pojednanie z Bogiem. To jest najważniejsze. Psychoterapeuta nie zajmuje się wybaczaniem. Nie odwołuje się do wyższej (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Dariusz Larus - ur. 1972, teolog, psycholog, psychoterapeuta, biegły sądowy w Gnieźnieńskim Trybunale Metropolitalnym. Były ojciec duchowny w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Obecnie duszpasterz gnieźnieńskiego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego. Pasjonat medytacji chrześcijańskiej, książek Irvina Yaloma, biegania i jazdy na rowerze. (wszystkie teksty tego autora)

Maciej Mazurek - ur. 1963; malarz, poeta, krytyk sztuki, krytyk literacki, publicysta. Absolwent polonistyki i historii na UAM w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

NARZUCANIE CZY NAUCZANIE

ODKŁAMAĆ SIEBIE

NIEMIŁOŚĆ

OCALIĆ MARIĘ

DOCENIĆ MIŁOŚĆ


komentarzeFacebook