ZIEMIA NICZYJA
Większość regulacji, które pojawiają się w ACTA, w naszym systemie prawnym już funkcjonuje. Nie ma mowy o rewolucji w polskim prawie.

TOMASZ PONIKŁO: W ostatnich tygodniach – w świecie wirtualnym i na ulicach miast – szeroko rozlewała się fala sprzeciwu wobec planowanej ratyfikacji międzynarodowego porozumienia ACTA: Anti-Counterfeiting Trade Agreement. Padły oskarżenia ciężkiego kalibru o zamach na wolność słowa w sieci. Czym jest dokument wywołujący tak niezwykłe emocje?

PROF. EWA NOWIŃSKA: ACTA to międzynarodowe porozumienie, które skupia się na obronie praw własności intelektualnej. Dokument składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy egzekwowania tych praw w wymiarze przemysłowym poprzez międzynarodowy przepływ towarów. Druga – z jej kluczowym artykułem 27, który wzbudził tyle emocji – dotyczy wyłącznie środowiska cyfrowego. Jednak w gruncie rzeczy za wybuch społecznych emocji odpowiedzialny jest nie sam tekst, ale splot okoliczności. W tym splocie ryzyko realnego niebezpieczeństwa prawnego stanowi być może nić najcieńszą. Fundamentalne jest raczej pokutujące w Polsce postrzeganie internetu jako ziemi niczyjej i narodowa skłonność do akceptowania naruszeń prawa (dość wspomnieć omijanie zakazu reklamowania napojów alkoholowych w stylu „WTK Soplica” czy „Łódka Bols”).

Zachowanie społeczności internautów nasuwało mi w myślach analogię do postawy dzieci kwiatów i buntu roku 1968. Moje pokolenie protestowało wówczas przeciw zastanym strukturom. Niestety sprzeciw wobec ACTA w dużej mierze był ślepy, bo protestujący nie znali – jak się wydaje – jego przedmiotu. Protest miał w dużej mierze charakter znany mentalności Polski szlacheckiej: &bd (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


prof. dr hab. Ewa Nowińska - specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, prawie własności przemysłowej, konkurencji i reklamy. Kieruje Katedrą Prawa Mediów i Reklamy w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej WZiKS Uniwersytetu Jagiellońskiego, była wieloletnim dyrektorem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Uczestniczy w pracach legislacyjnych, opiniując projekty ustaw lub współpracując przy ich tworzeniu. Prowadzi w Krakowie własną kancelarię prawną. (wszystkie teksty tego autora)

Tomasz Ponikło - Ur. 1985, absolwent socjologii, dziennikarz działu religijnego "Tygodnika Powszechnego", członek Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak. Autor książek "Chrześcijanin. Rozmowy ze Stefanem Wilkanowiczem" (Kraków 2009) i razem z Maciejem Müllerem "Miłość z odzysku. Nowy związek - jak żyć w Kościele" (Kraków 2010). Mieszka w Zabierzowie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także


komentarzeFacebook