Archwium > Numer 463 (03/2012) > Rekolekcje na CD > Królestwo w przypowieściach

Królestwo w przypowieściach
Rekolekcje dla zabieganych

Komentarzem do płyty, którą dołączamy do tego numeru, niech będzie scena rozmowy Jezusa z Nikodemem, opisana przez ewangelistę Jana.

Spotkanie człowieka bardzo prawego i pobożnego, znającego dokładnie Pismo i tradycję religijną, z Mistrzem z Nazaretu zburzyło jego dotychczasowe spojrzenie na wiarę i relacje z Bogiem. Jakże bliskie każdemu z nas jest zaskoczenie Nikodema, który jako człowiek dorosły dowiaduje się, że w jego życiu ma się dokonać powtórne narodzenie. Kto z nas nie zadałby w tej sytuacji tego samego, na wpół ironicznego pytania o to, czy w takim razie trzeba wejść na nowo do łona swej matki.

Jezus wyjaśnia, że rodzimy się w porządku biologii i dla egzystencji biologicznej pierwsze narodziny zupełnie wystarczą. Ale aby zobaczyć Królestwo i mieć dostęp do świata, w którym można spotkać Boga, trzeba wyjść poza materię i dokonać metanoi, czyli nawrócenia oraz zmiany w postrzeganiu otaczającej nas rzeczywistości. Stąd pewnie w przypowieściach Jezusa tyle codziennych obserwacji, jak choćby te o mądrości i głupocie weselnych drużek, pobitym człowieku leżącym obok drogi, relacji między ojcem a synami czy zaciąganiu i darowaniu długu. Wszystkie one są pretekstem do głębszej refleksji, o którą poprosiliśmy, podobnie jak w roku ubiegłym, cenionych i lubianych dominikańskich kaznodziejów.

Niech te rozważania pomogą nam odkryć miejsce przeznaczone dla każdego z nas, w którym będziemy blisko Jezusa. Miejsce na wyciągnięcie ręki, bo w końcu Królestwo pośród nas już jest…

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

okladka

Wybrana literatura na temat homoseksualizmu

okladka

okladka

okładka


komentarzeFacebook