Archwium > Numer 464 (04/2012) > Orientacje > ANTROPOLOGIA WALIZKI NA KÓŁKACH

ANTROPOLOGIA WALIZKI NA KÓŁKACH
"WSZYSTKIE ODLOTY CHEYENNE'A", REŻ. PAOLO SORRENTINO, WYST. SEAN PENN, FRANCES MCDORMAND, HARRY DEAN STANTON, FRANCJA, IRLANDIA, WŁOCHY, 2011, PREMIERA: 16 MARCA 2012

Jeśli chcesz zrobić film o życiu, zainteresuj się kinem drogi. Paolo Sorrentino posłuchał tej starej kinowej mądrości, dorzucił pełną garść własnych pomysłów i wyszła mu niekonwencjonalna opowieść, którą bardzo trudno zakwalifikować. Wszystkie odloty Cheyenne’a to obraz, który można by porównać do wyrafinowanej potrawy, przyrządzonej z wielu różnorodnych składników dobranych w tak doskonałych proporcjach, że smak jest wyśmienity, a uczta przednia.

Antybohater

Głównym elementem tego dania i tym, co nadaje mu wyrazistość, jest postać tytułowa. Cheyenne to znany muzyk rockowy, którego kariera była burzliwa, ale krótka, i która zakończyła się 20 lat temu w dramatycznych okolicznościach. Dziś dawny rockman jest śmiesznym, a czasami wręcz żałosnym ekscentrykiem, bez żadnego pomysłu na własne życie. Tak właśnie oceniamy go po kwadransie filmowego seansu. Jednak w pewnym momencie łapiemy się na tym, że nasza ocena była pochopna. Z pewnością jest to celowy zabieg reżysera – przyłapać widza na szybkim zaszufladkowaniu człowieka. I udaje mu się. Gdzieś w środku tej opowieści uświadamiamy sobie, że to, co nam się wydawało takie oczywiste, wcale takie nie musi być, a prawda o człowieku jest dużo bardziej skomplikowana.

Fantastycznie grany przez Seana Penna Cheyenne okazuje się uosobieniem sprzeczności. Stary rockman – pod takim tytułem chcielibyśmy widzieć surowego, zniszczonego i wysuszonego mężczyznę twardziela, z wiecznym papierosem w ustach i szklaneczką whisky lub butelką piwa w dłoni. A tu spotykamy ufryzowanego i malującego się jak kobieta mięczaka, kt&o (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KOLEJNY DZIEŃ Z RESZTY MOJEGO ŻYCIA

WSZYSTKO ZNOSI, WSZYSTKIEMU WIERZY

TRZY RAZY MIŁOŚĆ

Nasze polskie Cannes

Między ziemią a niebem


komentarzeFacebook