Archwium > Numer 469 (09/2012) > Czy Pan Bóg lubi bogatych? > JESTEM PRZEOREM BOGATEGO KLASZTORU

JESTEM PRZEOREM BOGATEGO KLASZTORU
Pogodzenie duchowego ubóstwa, które ślubowaliśmy, z rzeczywistą skromnością w używaniu rzeczy materialnych jest łatwe w teorii, w praktyce jest nieustannym ciągiem pytań i decyzji.

FOT. SŁAWOMIR SKRZECZYŃSKI / BECREATIVE.PL


Ostatnie miesiące przyniosły w mediach wiele materiałów, które mówiły o bogactwie i pazerności Kościoła. Punktem wyjścia było zakończenie prac Komisji Majątkowej oraz rządowa propozycja zlikwidowania Funduszu Kościelnego. Politycy i dziennikarze rozpisywali się o wrednej chciwości kleru i nieprawidłowościach w procesie odzyskania majętności kościelnych zagrabionych przez komunistów. Towarzyszyły temu wielkie emocje. Z jednej strony temperaturę podgrzewały media, które nie przepuściły żadnej okazji, by w nagłówkach publikować wszystko, co stawiało Kościół w niekorzystnym świetle, a gdy okazywało się, że zarzuty są bezpodstawne, zbywały to milczeniem lub notką na dziesiątej stronie. Z drugiej strony do zagęszczenia atmosfery przyczyniały się wypowiedzi hierarchów, którzy Funduszu Kościelnego bronili z determinacją godną obrony prawd wiary i gorliwością dorównującą zapałowi apostołów głoszących Dobrą Nowinę.

W tych medialnych przepychankach swoje miejsce znalazła również Polska Prowincja Dominikanów i jej krakowski klasztor. W maju 2011 roku można było przeczytać, że „prokuratora wszczęła śledztwo w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa przez wprowadzenie w błąd Komisji Majątkowej co do uprawnienia prowincji dominikanów do uzyskania zwrotu nieruchomości o łącznej pow. ponad 41,5 ha. Działki te zabrane zostały bowiem klasztorowi dominikanów”. Jednym słowem, prokuratora zastanawiała się, czy złamaniem prawa nie było oddanie skradzionej ziemi polskim dominikanom, skoro skradziono ją klasztorowi krakowskiemu, a ni (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Droga wiarygodności

Ku temu co niezmienne

MIEJSCA ZHARMONIZOWANE

WYJŚCIE ZE STREFY KOMFORTU

SZATA I DRELICH


komentarzeFacebook