BEZ MARGINESU
Mówi, że czuje się spełniony. - Zawsze chciałem być księdzem na ulicy, blisko ludzi.

RYSZARD SIERAŃSKI OMI, ZAŁOŻYCIEL WSPÓLNOTY DOBREGO PASTERZA / FOT. SYLWESTER WITKOWSKI


Ogień masz? – zaczepił go w ciemnej ulicy młody chłopak.
– Nie mam.
– Ty ksiądz jesteś (zdradziła go koloratka), a ja ateista. Narkotyki biorę.
– No, widzę.
– Możesz mi pomóc?

Po powrocie do klasztoru otworzył Biblię. Przeczytał: „Jezus zlitował się nad nimi, bo byli jak owce bez pasterza”. Kilka lat później powstała Wspólnota Dobrego Pasterza – stowarzyszenie wiernych, które pomaga uzależnionej i zagubionej młodzieży.

Ojciec Ryszard Sierański, zakonnik ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, jest jej założycielem i duchowym opiekunem. – Chrystus też przychodzi do najuboższych, cierpiących i tych, którzy stracili nadzieję – powiada.

Niektórzy z jego podopiecznych są daleko od Kościoła. Ojcu Ryszardowi nie robi to różnicy. Mówi: – Ci niepobożni też są dziećmi Bożymi i ktoś musi się nimi zająć. Padło na niego.

Nie lubi, gdy nazywa się go ojcem. „Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie” – cytuje wtedy Pismo Święte. Jeśli już, to woli z włoska: padre.

Śniada twarz z posiwiałym zarostem, włosy dłuższe z tyłu – przypomina trochę podstarzałego hipisa. Ale choć dobiega sześćdziesiątki, czuje się młodo. Wciąż chodzi w dżinsach i gra na gitarze. Na to, że jest duchownym, wskazuje opierający się na piersi, na czarnej koszuli mosiężny krzyż, który oblaci noszą za pasem sutanny.

Ciągle w biegu. Chociaż lekarze powtarzają mu, żeby wyhamował. Łatwo powiedzieć. Wczoraj siedział p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Zasada - dziennikarz, reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą". Jest autorem książek: "Duch '44 o kapelanach Powstania Warszawskiego" (WAM 2018), "Generał w habicie" o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia i "Wyznań księży alkoholików" (Znak). Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DRUGIE ŻYCIE ŚWIECY

NIE MA KTO ZRYWAĆ KACZEŃCÓW

Przyzwyczaić się nie wolno

Bilet do nieba

DROGA, KTÓRĄ PRZESZLIŚMY


komentarzeFacebook