STARY ŻYD
Obywatel trzech ojczyzn. Właściciel trzech paszportów. Żył z pasją, twórczo i drapieżnie. Trzy razy się rodził i trzy razy umierał. Przez cały czas żył dla Słowa.

FOT. ARCHIWUM PRYWATNE


Wyjeżdżając do Rzymu przez Wiedeń, bo kiedyś częściej podróżowało się koleją niż samolotami, zapytałem Mistrza, co mógłbym mu przywieźć zza granicy. Mistrz bez wahania powiedział: Naboje do wiecznego pióra Mont Blanc oraz jakiś nadzwyczajny tytoń fajkowy Revelation z Wiednia. Naboje do wiecznego pióra otrzymałem od Lony Glaser, a o tytoń rozpytywałem w Trafice. Wracając na pogrzeb Mistrza, znowu zatrzymałem się w Wiedniu. Odwiedzając zmartwychwstańców, zwierzyłem się z jego prośby, już nieaktualnej, bo poprzez śmierć poczułem się dyspensowany z wykonania zadania. Na dodatek szkoda mi było pieniędzy. Tymczasem ówczesny przełożony wiedeńskich zmartwychwstańców poeta ks. Kazimierz Wójtowicz wyjął z portfela odpowiedni banknot i powiedział: – Niech ojciec kupi mu ten tytoń i niech wysypie na mogiłę. Mistrz to doceni, on znał się na tym. Niech będzie od poety dla poety.

Podziękowałem i natychmiast kupiłem opakowanie supertytoniu Revelation. Kiedy po pogrzebie najważniejsi odeszli już od grobu Mistrza, zasłaniając się kapą zakonną wysypałem na mogiłę tytoń, którego pragnął. Spełniłem jego pragnienie, chociaż po śmierci, ale w przestrzeni świętych obcowania czas nie ma znaczenia.

Z Narodu Wybranego 

O śmierci Romana Brandstaettera powiedział mi dominikanin ojciec Piotr Prus na placu świętego Piotra w Rzymie, kiedy zdążałem na spotkanie z Ojcem Świętym. Na wiadomość o śmierci pisarza papież zareagował natychmiast: „Modlimy się razem za śp. Romana. Niech przemawia do czasem »zmęczonych« chrześcijan żywiołowa wiara tego wielkiego chrześcijanina – syna Izrae (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Źródła łaski

Po śladach

Motywy estetyczne

Jedziemy na swoje

Beatyfikacja od dołu


komentarzeFacebook