Archwium > Numer 474 (02/2013) > Reportaż > CEGŁA, KTÓRA ZMIENIŁA HISTORIĘ

CEGŁA, KTÓRA ZMIENIŁA HISTORIĘ
Dominikanie w połowie XIII wieku byli w kulturowej awangardzie, dzięki nim m.in. produkcja ceramicznych, pięknie zdobionych płytek podłogowych - rzemiosło wysokiej klasy artystycznej - zostało zaadaptowane w Krakowie. To wiedza wyniesiona z ubiegłorocznych badań na terenie klasztoru.

LIST DO POTOMNYCH Z 1863 ROKU ODNALEZIONY W KULI NA DACHU BAZYLIKI DOMINIKANÓW W KRAKOWIE; FOT. PAWEŁ KOZACKI OP


W przestronnych krużgankach wokół najstarszego wirydarza klasztoru dominikanów w Krakowie panuje ruch niemal jak na Krupówkach. Część korytarza została szczelnie odgrodzona dyktą, ale remont i tak dość skutecznie zakłóca życie w klasztorze – hałas zagłusza nawet myśli. W kilku miejscach stoją rusztowania.

Obecne prace związane są z dotacją, którą dominikanie otrzymali ze środków unijnych na kompleksową renowację orazprzystosowanie krużganków do organizowania imprez kulturalnych – mają niezłą akustykę, a przestrzeń i piękne gotyckie sklepienie robią wrażenie.

Projekt, w części współfinansowany przez dominikanów, wspiera też Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Remont krużganków prowadzi Firma Konserwatorska Piotr Białko, a prace konserwatorskie nadzoruje Lucyna Piekacz, współodpowiedzialna za znaczącą część wspaniałych odkryć w klasztorze.

Zakonna produkcja cegieł

Dariusz Niemiec, archeolog niemal zadomowiony w klasztorze – „dzięki życzliwości takich osób jak przeor czy prokurator konwentu”, jak nieodmiennie dodaje – jest tutaj prawie codziennie. Badania u dominikanów prowadzi od 2009 roku we współpracy z dr Anną Bojęś-Białasik, znawcą historii architektury z Politechniki Krakowskiej. – Praca w takim obiekcie to szalenie ciekawa rzecz! – przyznaje Niemiec. Oprowadza mnie po krużgankach, witając się przy okazji niemal z każdym, kto przez nie przechodzi.

Pasjonującą opowieść o trzynastowiecznych dziejach krakowskiego klasztoru, które w świetle ubiegłorocznych odkryć r (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Daina Kolbuszewska - autorka książek o Poznaniu; prowadzi prelekcje i wycieczki po Poznaniu; od kilku lat zajmuje się losami małych niemieckich sierot wywiezionych z Breslau w 1944 r.; z wykształcenia muzykolog i psycholog, przez 10 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Egzotyczny barok

Wolność płynąca z rezygnacji

Czapki z głów!

Modlitwa, cisza i praca

Z POTRZEBY DUSZY


komentarzeFacebook