Archwium > Numer 477 (05/2013) > Orientacje > ZAMKNIJ OCZY I IDŹ

ZAMKNIJ OCZY I IDŹ
"Imagine" reż. Andrzej Jakimowski, występują: Alexandra Maria Lara, Edward Hogg, Melchior Derouet, Francis Frappat

 

Wydawałoby się, że w filmowych historiach o ludziach niewidomych zawsze na pierwszy plan wybije się kwestia zmysłu wzroku. „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego obala ten stereotyp, pokazując nam, widzącym, że widzieć to coś więcej, niż postrzegać oczami.

Usłyszeć szafę

Głównym bohaterem jest tu nie obraz (lub jego brak), ale dźwięk. Zauważamy to już w pierwszym ujęciu: widok zamglony, niejasny, nie wiemy, co i jak, ale za to w sposób spotęgowany i czysty słyszymy odgłosy otaczającego nas świata. Po chwili zagubienia już pojmujemy. Żeby ten film zrozumieć, musimy wejść choć trochę w buty niewidomego. A jego świat właśnie tak wygląda – czarny lub zamglony obraz plus niezwykła wrażliwość na dźwięk.

Ian – niewidomy instruktor orientacji w przestrzeni – swój zmysł słuchu rozwinął w sposób niebywały. Przyjeżdża do lizbońskiej kliniki okulistycznej, by uczyć młodych pacjentów patrzenia uszami… Metoda echolokacji, którą stosuje, polega na określaniu położenia obiektów w otoczeniu za pomocą echa akustycznego. W naturze korzystają z niej między innymi nietoperze. Wysyłają ultradźwięki, które odbite od przeszkody wracają błyskawicznie jako echo do ucha, informując o świecie zewnętrznym.

Człowiek co prawda nie potrafi wysyłać dźwięków o tak wysokich częstotliwościach jak nietoperze czy delfiny, ale okazuje się, że może się starać imitować zdolności tych zwierząt. Zamiast ultradźwięków Ian stosuje inne metody: klaszcze, pstryka palcami, stuka podkutymi butami lub (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Pod ojcowskim spojrzeniem młynarza

ZŁO W ROLACH GŁÓWNYCH

WE WNĘTRZU BIBLIJNEGO POTWORA

Po ziemi nikt nie będzie płakał

W świecie złego demiurga


komentarzeFacebook