Archwium > Numer 479 (07/2013) > Ciekawość świata > OPOWIADAM HISTORIĘ O SOBIE

OPOWIADAM HISTORIĘ O SOBIE
Wyjątkowość doświadczeń w podróży polega na tym, że są proste do przyjęcia, kiedy się przytrafiają, i bardzo trudne do opowiedzenia, kiedy się skończyły.

 

Pytanie o cel podróży zadajemy zdumiewająco rzadko. Tak, jakby odpowiedź była oczywista. W zdawkowej rozmowie pytamy o to, dokąd, kiedy i na jak długo. Jeśli znamy kogoś lepiej, to zapytamy o wrażenia i ewentualnie zgodzimy się obejrzeć zdjęcia, choć niekiedy przyprawia nas to o gęsią skórkę. Jeśli znamy kogoś bardzo dobrze, a nazwa odwiedzanego miejsca nic nam nie mówi, wykrzykujemy ze zdumieniem: Ale po co?! I rzeczywiście, męczące podróże dookoła świata, najeżone trudnościami i gwarantujące jedynie zmęczenie, mogą wzbudzać zdziwienie. Po co właściwie podejmować wysiłek, który nie daje gwarancji zadowolenia? Nawet z podróży dookoła świata można wrócić rozczarowanym.

Aby doświadczyć

Jednym z powodów, dla których podróżuję, jest potrzeba doświadczania rzeczywistości wszystkimi zmysłami. Można oczywiście czytać książki podróżnicze, poznawać obce kraje, przesuwając leniwie wzrokiem po kartce papieru, widzieć ludzi i sytuacje z dystansu, w komforcie własnego fotela, ciepłych kapci i gorącej herbaty w ulubionym kubku. Ale jest to poznanie częściowe, dające zaledwie namiastkę obcowania z rzeczywistością, zawsze zniekształcone przez sposób analizowania i opowiadania autora. Oczywiście im lepsza proza podróżnicza, tym łatwiej sobie wyobrazić, jak tam jest. Zawsze jednak będzie to tylko wyobrażenie.

Kiedy wyruszam w podróż, wszystkie zmysły odbierają sygnały, a to sprawia, że świat dociera do mnie wszystkimi możliwymi kanałami, objawiając całe swoje bogactwo i złożoność. (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Agata Mleczko - ur. 1980, doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się badaniami nad migracjami, kapitałem społecznym i edukacją. Prowadzi blog o podróżach pod adresem www.nullnfull.com. Mieszka pod Poznaniem. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Niech da tyle, ile ma

WALORYZOWANIE GŁUPOTY

DOM Z WIDOKIEM

ZAPUSZCZAJ SIERP

Siedziałem ze świętym w kryminale


komentarzeFacebook