KOREK NA DRODZE I NATRĘTNA MUCHA
Z natury jesteśmy ekstremistami - chcemy przeżywać tylko pozytywną stronę rzeczywistości, nawet za cenę utraty kontaktu z nią.

Złoszczę się na dzieci, nienawidzę swojej pracy, a zwłaszcza szefa, i zupełnie nie radzę sobie z tymi uczuciami. Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie żałuję i pragnę się poprawić! – tak w temacie złości mogłaby wyglądać spowiedź przeciętnego Kowalskiego. Problem pojawia się wtedy, gdy powtarza się ona regularnie i w niezmienionej postaci. Albo jeszcze gorzej, gdy zmianie ulega jedynie obiekt tych gorących uczuć, a elementem stałym i na dodatek wciąż rosnącym pozostaje gniew w jego wielobarwnych przejawach. Robocza teza naszych rozważań brzmi śmiało: złościmy się na wszystkich, wszędzie, o każdej porze dnia i nocy i nie sposób się od tych złości uwolnić. Tym samym pod znakiem zapytania stawiamy postanowienie poprawy, a może i ważność samej spowiedzi. Jak to zmienić? Jak inaczej przeżywać własne złości, gniewy i nienawiści? Proszę się przygotować na zasadniczy wstrząs: nie można tego zmienić, nie zmieniając całego siebie.

Spowiedź niczym strzyżenie trawników

Paradoksalnie, im bardziej będziemy próbowali pozbyć się tych uczuć, tym trudniej będziemy sobie z nimi radzili. Niczym w tej brytyjskiej anegdotce o emigrancie, który próbował dorównać swojemu angielskiemu sąsiadowi w pielęgnacji trawnika przed domem. Mimo wielkich starań efekt był mizerny. W końcu zdobył się na odwagę i zapytał o to, co źle robi. – Przecież tak jak ty codziennie podlewam trawnik i regularnie go koszę, nawożę i walcuję – gorączkowo tłumaczył. W odpowiedzi usłyszał proste, flegmatycznie wypowiedziane zdanie: – No tak, ale my to robimy od pięciuset lat. 

Gdy różnice są zbyt wielkie i zw (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Morgalla SJ - ur. 1967, jezuita, psycholog, kierownik duchowy, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, autor książek: "Dojrzałość osobowościowa i religijna"; "Miłość do kwadratu. Poradnik dla nieprzystosowanych"; "Duchowość daru z siebie"; "Przebaczenie ? bułka z masłem czy zakalec?"; "Miłość a narcyzm". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŻYCIE JEST PROSTE

NIENASYCENIE

ŚWIĘTA CISZA

O SZCZĘŚLIWA WINO!

JEZU - NIE UFAM TOBIE!


komentarzeFacebook