SZABATOWA DUSZA
Człowiek współczesny przyzwyczaił się do myślenia, że jest tyle wart, ile ma sukcesów. Ale nie potrafi się cieszyć tymi sukcesami, bo nawet na radość, wdzięczność i dumę nie ma czasu.

FOT. CHRIS SARDEGNA/WWW.UNSPLASH.COM


Kiedy zaczynamy rozmawiać o świętowaniu niedzieli, emocjonalna reakcja wielu z nas sprowadza się do zakłopotania i wyrzutów sumienia. Przeciętny Kowalski, słysząc podczas niedzielnej mszy kolejny list pasterski na ten temat, z jednej strony czuje, że biskupi mają rację i mówią o czymś bardzo istotnym dla naszej wiary. Z drugiej strony, wzdychając z rezygnacją, chwilę później udaje się do centrum handlowego, tłumacząc sobie, że jednak pasterze Kościoła muszą żyć na innej planecie, bo codzienność ojca czy matki rodziny jest tak wypełniona pracą zarobkową, że czas na zakupy, naprawy domowe, sprzątanie przychodzi dopiero w weekend, czyli w sobotę i niedzielę.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Maria Rogaczewska - ur. 1978, doktor socjologii i gospodyni domowa. Do niedawna kierownik ośrodka Centrum Wyzwań Społecznych przy Instytucie Studiów Społecznych UW. Członkini redakcji WIĘZI i Zespołu Laboratorium WIĘZI. Obecnie mieszka w Bostonie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

GRAĆ W TĘ SAMĄ GRĘ

ZNUDZENI RUTYNĄ

Quo vadis, Domine?

Dbamy o godność człowieka

DROGA DO DOMU


komentarzeFacebook